SalveNET

Home / Bez kategorii  / Wychowanie od kuchni | Rodzic zielony jak PESTO

Wychowanie od kuchni | Rodzic zielony jak PESTO

Czy rodzic może popełniać błędy? Czy wszystkie mamusie i wszyscy tatusiowie muszą z tytułu posiadać pełną wiedzę na temat wychowania dzieci? Gdzie szukać inspiracji i porad wychowawczych? O tym Joanna Białobrzeska i Anna Jakubczyk-Mucha w SalveNET.

 

Zielony rodzic

 

Mamy prawo mówić, że jesteśmy zieleni, bo cały czas się uczymy. Jak przeczytamy mądrą książkę o tym, jak wychować trzylatka, to on za chwilę ma cztery lata i znowu jesteśmy zieleni. Jak ktoś nam mówi dobre rady na temat wychowania dziecka, to piękne, ale każde dziecko jest inne. I tak ciągle mamy wrażenie, że czegoś nie potrafimy. Dlatego uczymy się cały czas, bo każde za naszych dzieci jest inne i warto czytać, ale też warto myśleć sobie, żeby robić tak, żeby do mojego dziecka dopasować całą tę sytuację.

 

Czy jest lista typowych błędów, które robimy, jako rodzice?

 

Jesteśmy nadopiekuńczy, niewymagający, nie mamy cierpliwości albo jesteśmy taką złotą rybką, która spełnia wszystkie życzenia i marzenia. I nie wymagamy, mówimy sobie: no dobrze, wyrzucę te śmieci za niego, nie będzie się dzieciak męczył.

 

O czym warto pamiętać?

 

Masz prawo popełniać błędy, bo się uczysz. Jak jesteśmy zielonymi rodzicami, to musimy widzieć cel, a jest nim wychowanie dziecka. I teraz pytanie: na kogo? Twoje dziecko ma być wrażliwym, szczęśliwym, ma mieć pasje, spełniać je i być dobrym człowiekiem. Kiedyś wyjdzie z domu i zabierze ze sobą walizkę, w którą je wyposażysz. Co chcesz, żeby się tam znalazło?