Don Matteo zaprasza – Matka Boża Zwycięska
Matka Boża jest czczona w wielu wizerunkach na całym świecie. Jej sanktuarium znajduje się też na warszawskim Kamionku. Opowiada o nim ks. Mateusz Szewczyk: „Jest to doskonałe miejsce, aby uczcić pamięć o bohaterach narodowych, którzy 100 lat temu zatrzymali nawałę bolszewicką pod Radzyminem”.
Kościół związany z Cudem nad Wisłą
„Święty Bernard z Clairvaux powiedział niegdyś „O Matce Bożej nigdy nie za wiele”. – rozpoczął ks. Mateusz Szewczyk. – „Znajdujemy się na terenie Parafii Bożego Ciała na Kamionku i przy kościele Matki Bożej Zwycięskiej, która jest patronką diecezji warszawsko-praskiej. Teren, na którym teraz jesteśmy, jest bogaty w wiele wydarzeń historycznych. Tutaj chociażby na Kamionku odbyły się dwie wolne elekcje króla Henryka Walezego i króla Augusta III. Tutaj również w 1656 roku odbyła się bitwa ze Szwedami. Niemniej wydarzenia te, należące do kart historii, niekoniecznie wiążą się bezpośrednio z kościołem, który teraz tutaj stoi i w którym się znajdujemy. Kościół jest związany z Bitwą Warszawską 1920 roku”.
Matka Boża przyszła z pomocą Polakom
„W 2020 r. obchodziliśmy stulecie tejże bitwy. Jest to doskonałe miejsce, aby uczcić pamięć o bohaterach narodowych, którzy 100 lat temu zatrzymali nawałę bolszewicką pod Radzyminem. Stąd właśnie ten kościół. Matka Boża Zwycięska właśnie tutaj, 13 sierpnia 1920 roku, była obecna. Jeszcze w starej drewnianej kaplicy ks. Ignacy Skorupka odprawił Mszę świętą dla wojska, po czym udał się na pola Ossowa, gdzie bohatersko oddał życie. Kardynał Kakowski, kiedy został zapytany o to, co najbardziej przyczyniło się do zwycięstwa w 1920 roku, wskazał cudowne objawienie się Matki Bożej. Kardynał Kakowski wspomniał, że wtedy bolszewicy sami zeznawali, że 15 sierpnia zobaczyli kapłana, który był ubrany w białą komżę z krzyżem w ręku i widzieli wizerunek objawiającej się Matki Bożej w innym miejscu. Czytamy, że żołnierze armii bolszewickiej powiedzieli, że co prawda Polaków się nie boją, ale z Nią, czyli z Matką Najświętszą, walczyć nie chcą. To jest właśnie to miejsce, które w naszej diecezji, oprócz oczywiście Radzymina i Osowa, upamiętnia Bitwę Warszawską”.
Pamiętajmy i odwiedzajmy kościół
„Będąc tutaj, możemy pomyśleć sami o naszych bitwach duchowych, które prowadzimy. Zastanówmy się, czy zdajemy sobie sprawię, że szatan jest jak lew ryczący krążący, szukając kogo pożerać. To miejsce może nam dodać otuchy i nadziei na to, że z Maryją możemy pokonać nawet największego przeciwnika. Podobnie jak zrobili to Polacy 100 lat temu. Dlatego też serdecznie zapraszam do nawiedzenia tego kościoła, przeczytania troszkę więcej o jego historii i nabranie tutaj duchowych sił do walki z grzechem, który jest naszym największym przeciwnikiem”.
Parafialne skarby
W końcu lat trzydziestych XX wieku umieszczono w ołtarzu głównym, powstały w 1935 roku, tryptyk pędzla Bronisława Wiśniewskiego, upamiętniający Bitwę Warszawską. Przedstawia on Matkę Bożą Zwycięską, której oddają dziękczynny hołd dwaj polscy święci: Andrzej Bobola i Stanisław Kostka (skrzydło lewe) oraz arcybiskup Achilles Ratti, ówczesny nuncjusz apostolski, a późniejszy papież Pius XI i ks. Ignacy Skorupka (skrzydło prawe). W tle widoczna jest walka z wojskiem bolszewickim pod Radzyminem oraz kościół w Radzyminie, dzisiejsza kolegiata. W świątyni zawieszone są trzy duże obrazy (dwa w prezbiterium i jeden w lewej nawie) uznanego malarza Jana Styki. Parafia jest także w posiadaniu cennego tryptyku z 1492 roku, pochodzącego z Mediolanu, który przedstawia Adorację Madonny z Dzieciątkiem (olej na desce).
Adres parafii: Parafia Rzymskokatolicka
Bożego Ciała w Warszawie
ul. Grochowska 365 03-822 Warszawa
Strona internetowa parafii: https://www.parafia-kamionek.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=109
Zobacz więcej: