Budowanie relacji z dzieckiem – Wychowanie od kuchni
Kochać to czasownik, to się robi!
Święty Jan Bosko mówił: ty nie mów mi, że mnie kochasz, ja chcę to poczuć. Nie kupuj najlepszego telefonu, komputera, poświęć czas dla dziecka, buduj z nim relację, miej dla niego czas. O tym, że najważniejsze w rodzinie jest budowanie relacji rozmawiają Joanna Białobrzeska i Anna Jakubczyk-Mucha w serii filmów „Wychowanie od kuchni” publikowanych na kanale youtubowym SalveNET.
Dlaczego jest taka moda, że dorośli umawiają się na wspólne gotowanie? Bo gotowanie zbliża. Kuchnia jest takim miejscem, w którym człowiek się wyluzuje, pośmieje, odpocznie od problemów. Dlatego trąbię o tym na cały świat – gotujcie razem, zapraszajcie dzieci do kuchni, rozmawiajcie podczas gotowania, budujcie relacje – mówi pedagog. A co zrobić, gdy nad rodziną zawiśnie widmo rozwodu rodziców? Rozstania nawet jak są kulturalne, to są bardzo smutne.
„Dziecko boleśnie przeżywa odejście z domu jednego z rodziców, czasem odchodzi razem z nim, a wtedy traci również swój pokój, dom, szkołę, przyjaciół, swoje bezpieczne miejsca”. Joanna Białobrzeska
Rozwody w rodzinach
Dziecko jest ofiarą, która to przeżywa. Zbudowaliście relację, a teraz wszystko się burzy. Mama z tatą muszą usiąść i mieć program dla swojego dziecka, pomóc mu przetrwać w trudnym czasie. Musi to być program, który we dwójkę przestrzegają – radzi pedagog.
„Dziecko mocno przeżywa takie rodzinne dramaty – widoczne jest to w jego zmianie zachowania, staje się zalęknione, wycofane, smutne, przesadnie głośne, agresywne, płaczliwe, poszukujące bliskości. Wielokrotnie mam wrażenie, że niektórzy dorośli są przekonani, że dzieci niczego nie rozumieją, że to przecież takie milutkie maskotki. A one są zagubione, ufne, wrażliwe, skazane na nas, dorosłych, na nasze udane bądź nieudane decyzje, na naszą odpowiedzialność bądź nasz brak odpowiedzialności”. Joanna Białobrzeska
Na cykl „Wychowanie od kuchni” w SalveNET zapraszają Joanna Białobrzeska oraz Anna Jakubczyk-Mucha.
Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.