Wojska rosyjskie, koniec aresztu S. Nowaka, chrzest Polski i wyrok TK ws. RPO
Marcin Bąk razem z publicystą Marcinem Królem podejmują najważniejsze tematy kończącego się tygodnia: gromadzenie się wojsk Federacji Rosyjskiej przy granicy z Ukrainą, opuszczenie aresztu przez Sławomira Nowaka, 1055. rocznica chrztu Polski oraz wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. pełnienia obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji.
Zbliża się wojna?
„Nam niekiedy ciężko zrozumieć działania Moskwy, ponieważ w demokracjach dąży się do rozwoju i stabilizacji, kiedy tymczasem celem działań sowieckiej Rosji – mówi Marcin Król – bo ona dalej jest sowiecka, jest destabilizacja relacji międzynarodowych”. W ten sposób publicysta odniósł się do faktu gromadzenia się wojsk Federacji Rosyjskiej przy granicy z Ukrainą. Dodał też, że według fachowców sama kumulacja tych wojsk jeszcze nie wskazuje na bezpośrednią agresję, ale już powoduje, że spokój w regionie został zachwiany i doszło do napięcia.
Rosja jest jednak nieprzewidywalna i wszystko może się zdarzyć, stąd dość ostra reakcja Waszyngtonu. Prezydent USA Joe Biden złożył deklaracje gwarancji wobec Ukrainy, a przedstawiciele dyplomacji USA podkreślają, że nie ma możliwości, aby Rosja naruszyła suwerenność Ukrainy. Niezależna Ukraina jest w interesie globalnego „pakt americana”, co jest z wielką korzyścią dla Polski. Nasz kraj mógłby bowiem paść ofiarą agresji Rosji w drugiej kolejności. Tymczasem państwa UE na czele z Niemcami i Francją nie dostrzegają tego zagrożenia i paktują z Rosją oraz są z nią w sojuszach gospodarczych (Nord Stream I i II).
Kontrowersyjne zwolnienie z aresztu Sławomira Nowaka
Marcin Bąk zauważa, że zwolnieniu Sławomira Nowaka z aresztu towarzyszyły głosy, że jest to najdłużej siedzący więzień polityczny w ostatnich 30 latach. Tymczasem ciążą na nim zarzuty korupcyjne i gospodarcze, a nie polityczne. Marcin Król się z nim zgadza, zauważając, że więzień polityczny to ktoś skazany za działalność polityczną, a Sławomir Nowak jest podejrzany o działania korupcyjne na olbrzymią skalę. Ofiarę robi z niego Donald Tusk, dawny pracodawca byłego ministra, który w ten sposób naciskał na sąd, aby został zwolniony. Ma on bowiem ogromną wiedzę na temat różnych stosunków biznesowo-towarzyskich w Platformie Obywatelskiej.
1055. rocznica chrztu Polski
Od jakiegoś czasu 14 kwietnia obchodzone jest święto, które potocznie określane jest jako święto chrztu Polski. Jest to przypuszczalna data chrztu księcia polan Mieszka. Od tego momentu liczy się nie tyle historia Polski, co historia Polski jako kraju należącego do cywilizacji łacińskiej, cywilizacji zachodniej. W ostatnich latach ten nasz dorobek cywilizacyjny, który liczy sobie już 1000 lat, jest podważany przez lewicę polską i światową. Marcin Król zauważa, że my wciąż żyjemy w strefie symbolicznej PRL-u i ustanowienie państwowego święta 14 kwietnia jest bardzo istotne. Dodaje, że jest to święto urodzin Polski.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. Rzecznika Praw Obywatelskich
Trybunał Konstytucyjny orzekł w ostatnich dniach, że kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich dobiegła końca i nie może on dłużej sprawować tej funkcji. Opozycja uznała to za zamach na samo to stanowisko i odebrała to jako wręcz jego likwidację. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że stanowisko to jest zajmowane na 5 lat i nie może być zajmowane dłużej, nawet w sytuacji, kiedy parlament nie jest w stanie wybrać nowego rzecznika. Trybunał dał trzy miesiące parlamentarzystom na wybór nowego rzecznika. Według Marcina Króla wyrok TK jest zgodny z konstytucją i blokuje strategię opozycji, która przez kontrolę nad senatem uniemożliwiała wybór nowego RPO i w ten sposób chciała bez końca utrzymywać na tym stanowisku Adama Bodnara.
Zobacz więcej: