SalveNET

Home / Przeczytaj  / Spotkanie autorskie „Adwentowe tęsknoty” – ks. Bogusław Kowalski

Spotkanie autorskie „Adwentowe tęsknoty” – ks. Bogusław Kowalski

24 września odbyła się premiera książki „Adwentowe tęsknoty. Po dwóch stronach życia”, która jest zapisem przemyśleń na temat Adwentu śp. ks. Piotra Pawlukiewicza i ks. Bogusława Kowalskiego. Tego dnia ks. Bogusław Kowalski opowiadał na temat jej powstania podczas Targów Wydawców Katolickich, które odbywały się tradycyjnie w Arkadach Kubickiego w Warszawie.

 

Wymowny tytuł – ostatnie rozmyślania

 

„Tytuł książki jest bardzo wymowny – rozpoczął ks. Bogusław Kowalski. – Tym bardziej, że śp. ks. Piotr Pawlukiewicz, mój serdeczny przyjaciel, nagrywał rozmyślania zawarte w tej publikacji tuż przed śmiercią. Telewizja Salve poprosiła go o takie refleksje adwentowe dosłownie cztery czy pięć miesięcy przed jego odejściem. Tak powstała seria krótkich filmów zawierających 6-7 minutowe refleksje. Po śmierci ks. Piotra wszędzie zaczęły się poszukiwania materiałów Zmarłego, zapisów różnych kazań i konferencji. Ks. Grzegorz Walkiewicz, prezes Salve TV, przypomniał sobie, że mają w archiwum takie nagrania. Zostały one spisane, a ja zostałem poproszony, aby w tym nurcie tematycznym dopowiedzieć coś od siebie”.

 

Zaskakujące rozważania w obliczu śmierci

 

„Wysłuchałem najpierw refleksji adwentowych ks. Piotra. Słuchałem go ponad 30 lat i wydawało mi się, że znam już wszystko z jego konferencji. Praktycznie wszędzie gdzie pracowałem, ks. Piotr głosił refleksje lub misje. Sam słuchałem też go w innych miejscach. Za każdym razem mnie zaskakiwał czymś nowym i odkrywczym. Podobnie było i tutaj. Ks. Piotr był kopalnią Bożych myśli i do tego świetnie przekazanych. Pod koniec życia było mu już bardzo trudno mówić. Możliwe, że niektóre rozważania adwentowe ks. Piotra były połączone z jego powolnym odchodzeniem. Pamiętam, jak spotkaliśmy się w kościele Narodzenia NMP, który znajduje się niedaleko stąd. Wtedy ks. Piotr zapytał mnie, co bym zrobił, gdybym wiedział, że jestem nieuleczalnie chory i niewiele życia mi zostało. Powiedziałem mu wówczas, że odbyłbym spowiedź z całego życia i to wszystko w zasadzie. Wszystko mam uporządkowane i nic więcej nie chciałbym od Pana Boga, który tak wiele cudów zdziałał w moim życiu. Odpowiedział mi wtedy: Mam tak samo”.

 

Do końca głosił Słowo Boże

 

„W tej naszej długiej rozmowie o śmierci ks. Piotr mówił, że jest spełniony, że Pan Bóg obdarzył go wielkim dobrem. Liczył jednak jeszcze wówczas, że dwie operacje na Parkinsona, które miał przejść, mu pomogą. Kiedy dowiedział się, że będą bardzo ryzykowne, że musi podpisać stosowne oświadczenie wcześniej, iż o tym wie, już był świadom, co go może czekać. Ciągnęło go bardzo do ołtarza i ambony i chyba nie muszę nikogo przekonywać do tego. Jak tylko był w stanie, to jeszcze jeździł z moim bratem i głosił Słowo Boże. Taką miał tego potrzebę”.

 

Opis książki od wydawcy

 

Pomysł niniejszej książki zrodził się z potrzeby serca. W listopadzie 2019 roku ks. Piotr Pawlukiewicz nagrał dla kanału internetowego SalveNET jedne ze swoich ostatnich rekolekcji. Wspólnie zatytułowaliśmy je „Adwentowe tęsknoty”. Nie spodziewaliśmy się, że w życiu ks. Piotra tak szybko się one wypełnią. Ta książka jest krótkim przewodnikiem po Adwencie, propozycją rozważań, które pozwolą zrozumieć ten czas w dwojakim wymiarze: doczesnym i wiecznym. Cztery rozdziały, podobnie jak cztery tygodnie liturgicznego Adwentu, zawierają rozmyślania wygłoszone przez dwóch przyjaciół: ks. Bogusława Kowalskiego i ks. Piotra Pawlukiewicza – ich dialog po dwóch stronach życia. Słowa śp. ks. Piotra to transkrypcja wcześniej wygłoszonych rekolekcji, zaś słowa ks. Bogusława to dopowiedzenie z perspektywy doczesności. Teksty rozważań zostały uzupełnione o fragmenty Słowa Bożego, ściśle związanego z czasem Adwentu, zaś na ostatnich stronach książki umieszczono propozycje modlitw do prywatnego lub wspólnego odmawiania w gronie rodzinnym. Niech „Adwentowe tęsknoty. Po dwóch stronach życia” pomogą nam we właściwym przeżywaniu Adwentu oraz byciu przygotowanym na przyjście Pana.

 

Książka „Adwentowe tęsknoty. Po dwóch stronach życia” do nabycia na stronie: https://amenamen.pl/produkt/adwentowe-tesknoty-po-dwoch-stronach-zycia/

 

Zobacz więcej: