SalveNET

Home / Przeczytaj  / Rodzic konsekwentnie niekonsekwentny – Wychowanie od kuchni

Rodzic konsekwentnie niekonsekwentny – Wychowanie od kuchni

Konsekwencja jest niezbędna w wychowaniu nie dlatego, żeby nam było wygodnie, ale żeby dziecko czuło się bezpiecznie. O tym najtrudniejszym aspekcie wychowania rozmawiają Joanna Białobrzeska i Anna Jakubczyk-Mucha w serii filmów „Wychowanie od kuchni” publikowanych na kanale youtubowym SalveNET.

 

„Bycie rodzicem, nauczycielem – to wielki dar. Nie marnujmy go, wykorzystujmy każdą daną nam chwilę”. Joanna Białobrzeska

 

Konsekwencja to najtrudniejszy aspekt wychowawczy. Konsekwencja to pewien określony sposób zachowania rodzica wobec dziecka, i to taki sposób zachowania, o którym dziecko wie. My się martwimy, że dziecku jest przykro, smutno, bo łzy wylewa. I ulegamy wrzaskom, płaczom. I już wtedy jesteśmy niekonsekwentni. A kiedy ustalamy z dzieckiem pewne zasady to naszą odpowiedzialnością jest ich dotrzymać. Częsty przypadek braku konsekwencji zauważamy wtedy, gdy mama mówi – „jak nie zjesz tego obiadu, to nie dostaniesz deseru”. I dziecko nie zjadło obiadu, płacze, zapewnia, że to ostatni raz. I deser się pojawia.

 

Jak jest różnica między konsekwencją, a karą?

 

Kara to jest nasza bezsilność, agresja. W sercu dziecka pojawia się wtedy strach, lęk, przykrość, rana. Dziecko widzi, że rodzic stracił cierpliwość. Kara to jest coś, co przychodzi nagle i niespodziewanie. Konsekwencja to spokój. Nie chcemy być konsekwentni, bo to wymaga od nas więcej. A lepiej włączyć telewizor, bajkę, mieć święty spokój i poczytać książkę. Oczywiście, że nie jesteśmy idealni. Nie ma idealnych rodziców, i nie popadajmy w depresję, że dzisiaj byłam niekonsekwentna, całe życie się uczymy. Nie ma tabletki na wychowanie, a super by było…

 

„Przyszło na świat: niemal ślepe, słabo słyszy, nie potrafi mówić, nie rozumie słów, bezbronne, zdane całkowicie na nas – dorosłych. Oczekuje jednego – miłości”. Joanna Białobrzeska

 

Na cykl „Wychowanie od kuchni” w SalveNET zapraszają Joanna Białobrzeska oraz Anna Jakubczyk-Mucha.

 

 

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.