SalveNET

Home / Przeczytaj  / Przekleństwa naszych czasów

Przekleństwa naszych czasów

przekleństwa

Jolanta Zajdel rozmawia z dr Ireną Dawidiuk na temat diety oraz tego, co jest przekleństwem naszych czasów – przekleństwem, które sprawia, że nie czujemy się dobrze i zdrowo.

 

Rewolucja stylu życia

 

W ciągu ostatnich dekad nastąpiły takie zmiany w naszym środowisku zewnętrznym i wewnętrznym, w naszym stylu życia, że można je porównać do zmian, które dokonywały się wcześniej przez stulecia. To przyspieszenie wpływa na wszystkie obszary naszego życia, począwszy od tego, że wstajemy rano i nie mamy sił. Mamy wręcz poczucie, że mieliśmy ich więcej, jak się kładliśmy.

 

Drugą grupą dolegliwości jest ból. Raz boli nas tu, raz tam, ale ból towarzyszy nam często i wciąż jesteśmy na środkach przeciwbólowych. Do popularnych schorzeń należy zapalenie zatok, zmiany skórne, astmy czy napady alergii, wzdęcia z byle powodu, zaparcia.

 

Przyczyny obecnych problemów

 

Dr Irena Dawidiuk uważa, że za obecnymi chorobami leży utrata przez ludzi poczucia, co jest dobre, a co złe i niepewność, czy my jesteśmy sami w stanie ocenić rzeczywistość. Sami już nie wiemy, czy jesteśmy w stanie stwierdzić, co jest dla nas zdrowe. Różnego rodzaju diet jest mnóstwo, a każda jest przeznaczona dla innej grupy ludzi. Podobnie wskazania do odżywiania są różne dla różnych ludzi.

 

Medycyna nie nadąża za tym, co jest w stanie dobrego zapewnić nam dieta. Żyjemy w bardzo niekorzystnym środowisku dla siebie. Genetyka odgrywa bardzo wielką rolę. Jeśli weźmiemy np. zespół Downa, który jest wadą genetyczną, to musimy pamiętać, że powoduje on też zaburzenia odporności i wiele chorób. Jeśli jednak takie osoby się specjalnie suplementuje, to zupełnie inaczej funkcjonują.

 

Dzisiejszy system

 

Medycyna i współczesne środki pomagają osobom, które dawniej zamykano w zakładach bądź trzymano w domach, jak dzieci z zespołem Downa, i pozwalają im na to, by żyły normalnie w społeczeństwie. Często rozwijają się one emocjonalnie bardziej niż osoby zdrowe. Dr Irena Dawidiuk podkreśla, że lubi pracować z osobami z zespołem Downa, ponieważ są otwarte na świat i serdeczne.

 

Przede wszystkim środowisko

 

Obecnie powszechne są depresja i zaburzenia odżywiania jak anoreksja. W dużej mierze jest odpowiedzialne za to środowisko, jego zatrucie, śmieciowe jedzenie itd. Także żywność modyfikowana genetycznie jest dla nas niebezpieczna. Hodowcy sztucznymi środkami skracają proces dochodzenia kury do zdolności składania jajek, a taka ingerencja w naturę nie jest normalna. Tak samo doprowadzanie świń do dużej wagi w ciągu kilku tygodni jest zjawiskiem niepokojącym.

 

W związku z takimi działaniami obserwujemy pojawienie się wielu nowych chorób. Celakia jest np. chorobą genetyczną, ale uczulenie na gluten wzmagane jest przez to, że gluten dodawany jest do chleba w nadmiarze, by lepiej rósł i do innych produktów spożywczych. Dzięki temu są one w stanie przetrwać dłużej. Gluten jest natomiast rozpuszczalny w wodzie i alkoholu, dzięki czemu jest wygodny w użyciu. Moda na karmienie dzieci nie mlekiem matki, ale mlekiem z proszku, w imię tego, by dziecko nie rządziło matką, sprawia, że dziecku brakuje bliskości matki i mleka dostosowanego dla niego. Matki decydują się jednak na to, bo chociaż serce podpowiada im co innego, mówią, że muszą podążać za głosem „mędrców” i rozumu.

 

Remedium

 

Aby przeciwdziałać tym wszystkim niebezpiecznym tendencjom, trzeba dbać o odpowiednią ilość snu, przebywanie na świeżym powietrzu, ruch, otaczanie ciepłymi uczuciami dzieci, bo ich brak skutkuje chorobami i oczywiście dieta. To są podstawowe metody dbania o zdrowie, które zawsze są aktualne i pomagają nam w każdej sytuacji.

 

 

Więcej o św. Hildegardzie: https://hildegarda.edu.pl

 

Zobacz więcej: