SalveNET

Home / Przeczytaj  / Pomoc Caritas uchodźcom z Ukrainy – ks. Marcin Iżycki

Pomoc Caritas uchodźcom z Ukrainy – ks. Marcin Iżycki

„Od samego początku wojny pomoc rzeczowa i finansowa od Caritasu trafiła zarówno do Ukrainy, jak i do Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju. W 27 diecezjach przekazano ofiarom konfliktu dary rzeczowe o łącznej wartości blisko 8 milionów złotych” – mówił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podczas spotkania Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów w wyższym seminarium duchownym diecezji warszawsko-praskiej 19 września 2022 roku.

 

Pomoc od samego początku

 

„Rosyjska inwazja na Ukrainę z lutego tego roku postawiła przed naszą instytucją nowe wyzwania – rozpoczął ks. Marcin Iżycki. – Pomoc od polskiej Caritas wpłynęła do Ukrainy już wcześniej i była związana z zapewnieniem wsparcia poszkodowanym w wyniku wojny w Donbasie. Transporty pomocy humanitarnej i dofinansowanie działalności tworzonych dla uchodźców wewnętrznych Centrum Wsparcia Rodziny były istotnym wkładem Caritas Polska w pomoc Ukrainie przed 24 lutego tego roku. Ale skala potrzeb, które wystąpiły po szeroko zakrojonej rosyjskiej agresji, okazała się bezprecedensowa. Od początku było jasne, że czeka nas sprawdzian możliwości organizacyjnych i logistycznych, z jakim nie spotkaliśmy się w 30-letniej historii. Podejmowane działania musiały mieć charakter kompleksowy i obejmować dwa obszary naszej działalności: krajowy i zagraniczny. 4 marca został powołany zespół kryzysowy do spraw Ukrainy składający się z pracowników Caritas Polska, dyrektorów Caritas diecezjalnych, diecezji przemyskiej, lubelskiej, zamojskiej, lubartowskiej, siedleckiej i warszawsko-przemyskiej, ale także przełożonych konsul zakonnych męskiej i żeńskiej. Nadto, przez pierwsze cztery miesiące działań wojennych trzy razy w tygodniu, a obecnie raz na dwa tygodnie odbywają się online spotkania koordynacyjne organizowane przez nas z Caritas diecezjalnego, na których omawiana jest bieżąca sytuacja. Caritas pomaga Ukrainie dwutorowo, organizując pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy za pośrednictwem działających w tym kraju organizacji Caritas SPES i Caritas Ukraina, czyli Caritas rzymsko-katolickiej i katolickiej, a także wspierając ukraińskich uchodźców na terytorium Polski. Na ten cel zebraliśmy w Środę Popielcową i poprzedzającą ją niedzielę 106 milionów złotych, z czego już przekazaliśmy do Caritas diecezjalnych 51 milionów złotych, a dwa miliony dotyczące zakonów męskich i żeńskich w Polsce”.

 

Różne formy wsparcia

 

„Można powiedzieć, że koszty administracyjne Caritas Polska w tym wielkim zadaniu pomocy Ukrainie nie przekraczają 5 procent. Nie ma takiej innej instytucji, która ma takie koszty administracyjne. To tak na marginesie. Oprócz pomocy finansowej równie ważne jest wsparcie w postaci darów rzeczowych, którego szacunkowa wartość przekroczyła 140 milionów złotych. Caritas wysyła z Polski do Ukrainy żywność, środki higieniczne, zaopatrzenie medyczne, w tym leki, wózki inwalidzkie, ale także generatory prądu i wiele innych potrzebnych na miejscu artykułów. Oczywiście w ten rodzaj pomocy wpisały się przede wszystkim przygraniczne Caritas diecezjalne i cała sieć w Polsce. Po wybuchu wojny pracowaliśmy intensywnie nad stworzeniem skutecznych rozwiązań w zakresie zapewnienia jak największej płynności i szybkości dostaw transportów humanitarnych oraz darowizn rzeczowych. Poszukiwaliśmy także nowych kanałów dostaw. Jednym z rozwiązań jest transgraniczny hub składający się z magazynu o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych zarządzanego przez pracowników Caritas Lublin. Drugi hub jest w Leżajsku. To jest 10 tysięcy metrów kwadratowych. Zadaniem ich jest realizacja odprawy celnej przed wyjazdem do Ukrainy, komunikacja i koordynacja z transgranicznymi punktami centralnymi zarówno Caritas, jak i Caritas Ukraina. Innym rodzajem pomocy rzeczowej dedykowanej Ukrainie jest akcja Paczka dla Ukrainy. Wysyłamy najbardziej potrzebne rzeczy. Takich paczek poszło już 30 tysięcy o wartości około 8 milionów złotych”.

 

Zaspokajanie podstawowych potrzeb

 

„Od samego początku wojny pomoc rzeczowa i finansowa od Caritasu trafiła zarówno do Ukrainy, jak i do Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju. W 27 diecezjach przekazano ofiarom konfliktu dary rzeczowe o łącznej wartości blisko 8 milionów złotych. Znacząca jest również pomoc gotówkowa udzielana w różnych formach, w tym prawie 3000 kart do sklepów spożywczych o wartości prawie dwóch i pół miliona złotych. 20 600 kart na zakup żywności do wykorzystania w popularnych sklepach spożywczych Biedronka o wartości milion czterysta tysięcy złotych, 3000 Sodexo o wartości prawie czterech milionów złotych. Caritas Polska niemal natychmiast po wybuchu wojny w Ukrainie przystosowała swoje struktury do działania w trybie nadzwyczajnym, adekwatnie do zmieniającej się sytuacji. Było to możliwe między innymi dzięki wiedzy, kompetencjom i doświadczeniu, jakie zdobyliśmy jesienią ubiegłego roku, mierząc się z konfliktem na granicy polsko-białoruskiej. Spośród działań Caritas prowadzonych na rzecz uchodźców w Polsce należały te, które zaspokajały potrzeby socjalnobytowe, czyli zapewnienie wyżywienia, schronienia, transportu oraz wsparcia w ośrodkach Caritas. Sama tylko Caritas Przemyski prowadząca punkty pomocy na dworcu kolejowym w Przemyślu, a także w Medyce Korczowej i Krościenku, od początku tego wielkiego kryzysu przygotowała dla uchodźców mniej więcej 30, 40 tysięcy kanapek każdego dnia. W tych pierwszych tygodniach łącznie Caritas zapewniła osobom z Ukrainy ponad półtora miliona posiłków”.

 

Zobacz więcej: