SalveNET

Home / Przeczytaj  / „Panie, Ty zawsze jesteś nam ucieczką” – homilia bpa Jacka Grzybowskiego

„Panie, Ty zawsze jesteś nam ucieczką” – homilia bpa Jacka Grzybowskiego

„Pamiętajmy zarówno w czasach powodzenia, radości, jak i w godzinie choroby, smutku i bólu – wszystko przemija. Taka jest kondycja naszego życia. Dzisiejsza liturgia uczy nas zatem dwóch podstawowych spraw. Po pierwsze, dziękujmy i bądźmy wdzięczni za wszelkie dobro i piękno, którego doświadczaliśmy, które otrzymaliśmy, które mamy. I po drugie, pamiętajmy o przemijalności życia, a w dniach cierpienia, bólu, straty powtarzajmy z wiarą: Panie, Ty zawsze jesteś nam ucieczką” – mówił w homilii podczas V Diecezjalnego Dnia Seniora i Chorego bp Jacek Grzybowski.

 

Wszystko przemija

 

„Obchodzimy dzisiaj w Sanktuarium Świętego Ojca Pio Diecezjalny Dzień Seniora i Chorego. Będąc tutaj razem na liturgii, łączymy się także z osobami, które są w swoich domach przez Radio Warszawa, przez telewizję Salve. Łączymy się z rzeszą naszych sióstr i braci, którzy w domach, w szpitalach, w hospicjach przeżywają swój sędziwy wiek, starość, chorobę, niepełnosprawność. Wszyscy jesteśmy tutaj na modlitwie razem. Co ciekawe, dzisiaj słyszymy fragment Księgi Koheleta. Znamy tego autora. Czasem niektórzy bardzo dobrze go kojarzą. Wiedzą, że obok tak ważnych autorów jak Izajasz czy Jeremiasz, był taki mędrzec Kohelet. Znamy go ze słynnych słów, które rozpoczynają napisaną przez niego biblijną księgę: „Marność nad marność i wszystko marność”, lecz słowa te mogą przerażać i smucić. Natomiast kiedy uważnie przeczytamy całą tę piękną księgę, to zobaczymy i zrozumiemy, że Kohelet nie ma zamiaru nikogo przestraszyć. Nie chce wywołać depresji, lęku, tylko chce nam uzmysłowić zapomnianą prawdę. Bardzo prostą, ale zapomnianą, że wszystko przeminie. Dlatego to słowo „marność” nie jest właściwym tłumaczeniem greckiego słowa, którego użył Kohelet. Wszystko przemija. Dlatego ta księga jest mądrą refleksją nad tym, że to, co jest nam dane, to, co mamy, nie jest na zawsze, nie jest w nieskończoność. Kohelet mówi wyraźnie. Kiedy przeczyta się tę księgę, to widać co dokładnie. Wszystko jest dobre, piękne. Świat jest piękny, dobry. Wiele rzeczy jest wspaniałych, cieszących nas, ale to wszystko przeminie. Wiele jest rzeczy złych, okrutnych, słabych. Jest cierpienie. Ale to wszystko przeminie. Dlaczego autor biblijny mówi właśnie te słowa: „marność nad marnościami, wszystko marność”? Przekazuje nam ostatecznie, że nic się nie ostanie, wszystko jest przemijające i ulotne”.

 

W Bogu jest nasza siła

 

„Wszystko przemija oprócz Boga. Tylko Bóg istnieje w sposób trwały, prawdziwy. Tylko On jest naprawdę. Dlaczego autor biblijny mówi tak wyraźnie? Zdaje sobie bowiem sprawę, że przemija życie, ale w Bogu można odnaleźć stałość i prawdziwość. I tylko On ostatecznie ciebie zachowa. Tylko On jest twoim punktem odniesienia. Tylko On jest tym, który nigdy nie przeminie. I Ty możesz się zachować. Dlatego Kohelet mówi dzisiaj: „Ciesz się młodzieńcze w młodości swojej, a serce twoje, niech się weseli za dni młodości twojej. Usuń przygnębienie ze swego serca i oddal ból od swego ciała”. Czyli Kohelet mówi: „Ciesz się z daru życia, jeśli jesteś zdrowy. Ciesz się z tego. Jeśli jesteś młody, wykorzystaj to. Raduj się tym. Korzystaj z tego. Ale pamiętaj!”. Zaraz są te słowa, „ale pamiętaj!”. „Wiedz, że z tego wszystkiego będzie cię sądził Bóg. Bo młodość jak zorza poranna szybko przemija”. Kohelet zatem jest niesamowitym realistą. On mówi: „Jest czas dzieciństwa, jest czas lat nastoletnich, jest czas młodości. Wykorzystaj dobrze dany ci czas, bo on przeminie. Prędzej czy później odejdzie”. To jest bardzo trafne ujęcie. „Niech mądrość będzie z Tobą, ponieważ Bóg daje ci wiele darów. Skup się na tym, co jest tu i teraz. Czym jesteś obdarowany? Gdzie jesteś? Ale pamiętaj! Bóg będzie cię sądził właśnie z tego, jak żyjesz. Jak zdecydowałeś, co zrobiłeś?”. Dzisiaj w tej wspólnocie rozumiemy to szczególnie. I tutaj w tej wspólnocie szczególnie tego doświadczamy. Młodość, zdrowie, siły przemijają”.

 

Zobacz więcej: