SalveNET

Home / Obejrzyj  / Naród i społeczeństwo w nauczaniu Jana Pawła II – ks. prof. Jacek Grzybowski

Naród i społeczeństwo w nauczaniu Jana Pawła II – ks. prof. Jacek Grzybowski

 

Jan Paweł II przykładał szczególną uwagę do ukazywania i opisywania dziejowego znaczenia tego, co nazywamy ojczyzną – mówił ks. prof. Jacek Grzybowski w wykładzie „Naród i społeczeństwo w nauczaniu Jana Pawła II” w ramach cyklu „ Wokół myśli Jana Pawła II”.

 

Warto przypomnieć sobie, co Jan Paweł II mówił na ten temat i poddać go głębszej analizie i refleksji, ponieważ dyskusje o nacjonalizmie, wielokulturowości, pluralizmie, cywilizacji toczą się w rodzinach, czasem przy stole, ludzie się kłócą o to w parlamentach, na uniwersyteckich salach ale i wśród zwykłych osób. Kwestia narodowości, statusu ojczyzny, migracji, emigracji, związanych relacji pomiędzy narodami, narodowości, czy narodowość jest przyporządkowana do człowieka i stanowi jego tożsamość, czy też jest wyborem i można zmienić narodowość, styl życia, kulturę, język. To są debaty, które wywołują ogromne emocje. Jan Paweł II przykładał szczególną uwagę do ukazywania i opisywania dziejowego znaczenia tego, co nazywamy ojczyzną – mówił ks. prof. Jacek Grzybowski.

 

Wykład „Naród i społeczeństwo w nauczaniu Jana Pawła II” został wygłoszony w ramach cyklu „ Wokół myśli Jana Pawła II” 9 stycznia 2020 roku.