SalveNET

Home / Przeczytaj  / Dziecko jest jutrem – Wychowanie od kuchni

Dziecko jest jutrem – Wychowanie od kuchni

Dziecko jest jutrem, powiedział kiedyś Janusz Korczak. Ono naprawdę kiedyś wyjdzie z domu, założy swoją rodzinę, a to, czego go nauczysz, zabierze ze sobą. Bycie razem, na dobre i złe jest najważniejsze – mówi Joanna Białobrzeska w rozmowie z Anną Jakubczyk-Muchą w serii filmów „Wychowanie od kuchni” publikowanych na kanale youtubowym SalveNET.

 

Co włożymy do życiowej walizki naszego dziecka? Pięknie przystrojony stół, dbałość o detale, odpowiedzialność, samodzielność, sposób, w jaki wspieram dziecko w nauce – podsumowuje Anna Jakubczyk-Mucha.

 

Zrobiłam w szkole ankietę o tym, czy jadasz posiłki wspólnie z rodzicami i wyniki były bardzo słabe. A przecież stół, biesiadowanie łączy nas z rodziną – przypomina Joanna Białobrzeska. Jak twoje dziecko będzie zakładało swoją rodzinę, to będzie o tym pamiętało, że siada się do stołu, że się rozmawia, że stol powinien ładnie wyglądać, w końcu, że życie składa się z drobiazgów.

 

„Życie kończy się prędzej czy później. Kiedy szczęśliwie dożyjemy sędziwego wieku, nie będzie ważne, czy byliśmy superprezesami, managerami, dyrektorami, artystami. Ważne będzie tylko to, że mamy kochającą się rodzinę, dzieci, które się wspierają i będą się wspierać nawet wtedy, kiedy nas już nie będzie”. Joanna Białobrzeska

 

Bycie razem, w rodzinie, jest najważniejsze, na dobre i na złe. Dlatego trzeba się zatrzymać, nie żyć wczorajszym dniem, bo mamy to, co mamy. I warto się tym cieszyć.

 

„Uśmiechnijmy się więc, żyjmy chwilą. Cieszmy się z drobiazgów i budujmy nasze życiowe kalkulacje głównie potrzebami serca”. Joanna Białobrzeska

 

Na cykl „Wychowanie od kuchni” w SalveNET zapraszają Joanna Białobrzeska oraz Anna Jakubczyk-Mucha.

 

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.