SalveNET

Home / Przeczytaj  / Miejsce kobiety w Kościele – rozmowa z Agatą Puścikowską

Miejsce kobiety w Kościele – rozmowa z Agatą Puścikowską

kobiety

Zwykło się uważać, że to współczesny feminizm kryje w sobie walkę o dowartościowanie kobiety. Tymczasem Agata Puścikowska w rozmowie z br. Szymonem OFMCap pokazuje, że miejsce kobiety w Kościele pokazuje coś zupełnie innego. Można ubiegać się o właściwe znaczenie kobiecości i kobiet bez wulgarności, przemocy i walki z religią. Niestety, nie zawsze się to dzieje, na co też warto zwrócić uwagę.

Pamiętajmy o naszych paniach

 

Na samym początku Agata Puścikowska zauważa, że nie wszędzie jest dobrze. Matki, zwłaszcza kilkorga dzieci, nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem ze strony kapłanów. Wspomina, że kiedyś odwiedziła duże sanktuarium, w którym nie było ani jednego przewijaka. Była wściekła i napisała na ten temat artykuł. Potem otrzymała życzliwe wiadomości od księży, którzy podziękowali jej za zwrócenie uwagi na problem, którego nie dostrzegali.

 

Duchowy przewijak

 

Agata Puścikowska podkreśla, że przewijak nie jest pierwszą potrzebą kobiety, ale to przedmiot-symbol, o którym można mówić w odniesieniu do wielu poziomów, w tym do duchowości. Najważniejsza jest w tym wypadku komunikacja, aby ze sobą rozmawiać i mówić na temat swoich potrzeb. Ważny jest też szacunek we wzajemnych odniesieniach, aby nie traktować innych protekcjonalnie.

 

Siostry z Powstania

 

Agata Puścikowska jest autorką książki „Siostry z Powstania”, w której pokazuje nieznane historie zakonnic walczących o Warszawę. Praca ta pokazuje, że zakonnice te były prawdziwymi „heroskami”, które siłę czerpały z głęboko przeżywanej kobiecości, odpowiedniej formacji, właściwego wychowania. Były to też rzeczywiste patriotki i Polki. Ich dzieje pokazują, że na długo przed czasami „nowoczesnych” wzorów kobiet walczących o swoje prawa, upominały się o nie kobiety Kościoła.

 

„To jest wojna”

 

Na demonstracjach Strajków Kobiet młode dziewczyny trzymają transparenty z napisem: „To jest wojna”, które mają przedstawiać ich sprzeciw wobec zaostrzania prawa zezwalającego na aborcję. Ma się to nijak do rzeczywistości II wojny światowej, okupacji niemieckiej, Powstania Warszawskiego i heroicznej postawy katolickich sióstr. Agata Puścikowska dodaje, że prawdziwa wojna trwa o siebie i o drugiego człowieka. Możemy się tylko cieszyć, że nie żyjemy w czasach działań wojennych.

 

Prawa niepełnosprawnych kobiet

 

Osoby biorące udział w protestach Strajku Kobiet nie widzą tego, jak bardzo ich hasła są krzywdzące dla osób niepełnosprawnych. W końcu ich sprzeciw jest sprzeciwem wobec tego, żeby rodzili się właśnie niepełnosprawni. Tymczasem siostry zakonne i Kościół zawsze poświęcali niepełnosprawnym wiele czasu i uwagi. Brak refleksji, znajomości własnych korzeni i historii sprawia, że wiele współczesnych kobiet i dziewcząt bezrefleksyjnie podążą za ideologami.

 

Agata Puścikowska opowiada o dziejach sióstr zakonnych, które były do końca ze swoimi niepełnosprawnymi podopiecznymi, chociaż w czasie okupacji było to dla nich bardzo niebezpieczne. Dzisiaj natomiast mówi się tyle o dyskryminacji, chociaż nic konkretnego nie robi się, aby do niej nie dochodziło. Albo widzi się ją nie tam, gdzie rzeczywiście jest.

 

Agata Puścikowska – dziennikarka, felietonistka i reportażystka związana z tygodnikiem „Gość Niedzielny”, Polskim Radiem i telewizją Polsat Rodzina. Autorka wielu książek, m.in. „Siostry z Powstania”. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę, wydawnictwo Znak, 2020. Agata Puścikowska opisuje w niej nieznane dotąd dramatyczne historie zakonnic, które brały udział w powstaniu warszawskim. Niektóre z sióstr były sanitariuszkami, inne wspierały powstańców, leczyły cywili i żołnierzy, przygarniały tysiące dzieci – sierot wojennych, organizowały modlitwy i duchowo wspierały złamanych ludzi. Do tej pory o zaangażowaniu warszawskich klasztorów niewiele się mówiło, tymczasem skala pomocy niesionej przez zakonnice skrwawionej Warszawie była ogromna i trudno ją przecenić. Książka zawiera portrety bohaterek, ale zarazem kobiet z krwi i kości.

 

Do kupienia tutaj: https://www.znak.com.pl/ksiazka/siostry-z-powstania-nieznane-historie-kobiet-walczacych-o-warszawe-puscikowska-agata-175479

 

Zobacz więcej: