SalveNET

Home / Przeczytaj  / Hirudoterapia – kuracja pijawkami

Hirudoterapia – kuracja pijawkami

kuracja

Św. Hildegarda z Bingen zalecała upust krwi i stosowanie pijawek jako zabiegi profilaktyczne i sposób na różne choroby. Jolanta Zajdel rozmawia z dr Ludmiłą Kochetovą, lekarzem medycyny klasycznej, naturoterapeutą, od wielu lat ordynatorem w szpitalu, ekspertem fizjoterapii i rehabilitacji.

 

Sześć reguł zdrowego życia

 

Aby utrzymać zdrowie w harmonii według świętej Hildegardy należy przestrzegać sześciu reguł życia. Jedna z nich mówi o tym, że trzeba praktykować sztukę wydalania szkodliwych substancji. Dlatego jednym z zabiegów polecanych przez świętą Hildegardę jest upust krwi. Jest to sposób znany od wieków w celu oczyszczania organizmu. Św. Hildegarda polecała go na pobudzenie samoleczenia, poprawienie ogólnego stanu zdrowia w profilaktyce i leczeniu różnych chorób.

 

Zalety upuszczania krwi

 

Upust krwi stosuje się dla oczyszczenia ciała i krwi z trucizny. Przy pobraniu krew staje się bardziej płynna. W taki sposób możemy zapobiegać zakrzepom. Poza tym upust krwi reguluje przemianę materii, obniża ciśnienie, poziom cholesterolu i dzięki temu można nawet zahamować stany zapalne w organizmie. Święta Hildegarda w swoich książkach mówi, że człowiek jest naczyniem wypełnionym krwią, które musi zostać oczyszczone ze szkodliwego śluzu i soków trawiennych.

 

Sposoby upuszczania krwi

 

Zabieg upuszczania krwi musimy przeprowadzać według określonych zasad. Profilaktycznie ten zabieg można przeprowadzać raz w roku. Przy niektórych schorzeniach nie wolno tego robić. Krew powinna wypływać swobodnie do uzyskania jaśniejszej barwy. Pobieramy krew ze zgiętej kończyny lub odpowiedniej żyły w zależności od schorzeń pacjenta. Bierzemy gdzieś od 20 do 80 ml krwi jednorazowo i pacjent powinien być na czczo, nawet nie powinien myć zębów żeby nie pobudzić procesów trawiennych.

 

Postępowanie po zabiegu

 

Tak przez 3 dni po zabiegu wskazana jest ścisła orkiszowa dieta. Pacjent nie powinien spożywać pieczonego mięsa, należy pić więcej ciepłych płynów, jak np. koperkowej herbatki czy orkiszowej kawy. Po zabiegu przez 3 dni trzeba też uważać na promienie słoneczne, nosić okulary przeciwsłoneczne, tak samo nie korzystać z komputera, telewizji, telefonu komórkowego z powodu kontrastów związanych ze sprzętem elektronicznym.

 

Przeciwwskazania do zabiegu

 

Oczywiście, są przeciwwskazania do tego zabiegu. Są to: stan mocnego wyczerpania, anemia zaawansowana czy bolesna dusznica. Lekarze tradycyjnie używają w szpitalu tego zabiegu w dwóch jednostkach chorobowych, to jest czerwienica i hemochromatoza. Także nie jest to jakiś dziwny zabieg, nieznany lekarzom medycyny klasycznej, chociaż brzmi dziwnie i czasami pacjenci boją się tego.

 

Stosowanie pijawek

 

Pacjenci już troszkę inaczej reagują na pijawki, bo jest to coraz popularniejsze, nawet teraz, w dobie pandemii. Pijawki są używane choćby przy zakrzepicy, choć trudno jest je kupić. Pijawki mogą nam pomóc w upuszczaniu krwi. Terapia pijawkami nazywa się „hirudoterapią”. Wydziela się wówczas hirudyna, która pomaga zapobiegać zakrzepicy i histamina, która pozwala rozszerzyć naczynia krwionośne. Co współcześnie jest dla nas bardzo istotne, chodzi o to żebyśmy dbali o siebie cały rok, a nie tylko jak przychodzi kolejna fala zagrożenia. Chodzi o naszą odporność, właśnie o reakcję immunologiczną, aby, kiedy zachorujemy, organizm się wybronił.

 

Sposób stosowania pijawek

 

Umieszczamy pijawkę na skórze w odpowiednim miejscu i wtedy zaczyna się zabieg. Pijawka przegryza skórę i jest w stanie jednorazowo pobrać kilka mililitrów krwi z jednoczesnym uwolnieniem do krwioobiegu dobroczynnych substancji. Punkty przystawianie pijawek są zależne oczywiście od schorzeń pacjenta. Po zakończeniu pijawki są usuwane i traktowane jako odpad medyczny. W żadnym wypadku nie można ich wykorzystać ponownie na rany. Po pijawce należy nakładać jałowy opatrunek.

 

Kiedy stosujemy pijawki

 

Nakładanie pijawek jest rekomendowane przy nadciśnieniu tętniczym, dla obniżeniu poziomu cholesterolu, przy cukrzycy, hemoroidach, bólu głowy, żołądka, dwunastnicy, wątroby, w ogóle układu trawiennego. Tak samo używamy pijawek przy chorobach układu moczowego, przy chorobach zakrzepowo-zatorowych, na żylaki czy obrzęki. Pijawki używamy w medycynie estetycznej.

 

Przeciwskazania do stosowania pijawek

 

Sam zabieg jest bardzo podobny do upustu krwi. Podobnie, jak przy upuście krwi nie należy go stosować przy hemofilii, skłonności do krwawień, ogólnego wyczerpania organizmu, przy gruźlicy i gorączce.

 

Zobacz więcej: