SalveNET

Home / Przeczytaj  / Czas próby ludzi cynicznych, wyrachowanych i zepsutych. P. Grzybowski

Czas próby ludzi cynicznych, wyrachowanych i zepsutych. P. Grzybowski

Czas

Marcin Bąk razem z Piotrem Grzybowskim podejmują najważniejsze tematy kończącego się tygodnia: 11. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, słowa niemieckiego ministra, Heiko Maasa na temat zniesienia veta w PE, sprawa wyższości prawa unijnego nad krajowym oraz wypowiedź premiera Morawieckiego na temat zmiany stosunku administracji USA ws. Nord Stream 2.

 

11. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

 

Wielu z nas uczestniczyło w Mszach świętych za ojczyznę odprawianych przez ks. Jerzego Popiełuszkę. Msze te trwają do dzisiaj, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, ale obecnie przychodzi na nie bardzo mało wiernych. Piotr Grzybowski dzieli się swoim osobistym świadectwem, jak ks. Jerzy inspirował go, choćby dzięki trwającej w PRL-u walce o krzyże. To od nas zależy, czy kult ks. Jerzego i jego nauczanie przetrwa. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli jest to materializm i przyjemności, to nie ma szans, by uratować fundamentalne zasady. Codziennie o 21.00 przy grobie ks. Jerzego trwa modlitwa różańcowa, na którą zaproszeni są wszyscy, którym sprawy ojczyzny i Kościoła leżą na sercu.

 

Słowa niemieckiego ministra na temat zniesienia veta w PE

 

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział na antenie Polsat News, że instytucja veta w Parlamencie Europejskim jest szkodliwa i im szybciej zostanie zniesiona, tym lepiej. Pytanie tylko dla kogo lepiej. Odpowiedź wydaje się oczywista: dla samych Niemiec. Jak podkreśla Piotr Grzybowski, Niemcy od wieków kierują się wyłącznie własnym interesem. Słabsze państwa nigdy nie miały dla nich praw. Tymczasem, polscy europosłowie z opozycji popierają ten postulat, podkreślając, że przykład polskiego liberum veto powinien nas nauczyć, że veto jest złe.

 

Piotr Grzybowski podkreśla, że jest to ograniczanie wolności i opozycja zareagowałaby inaczej, gdyby polski rząd ograniczył ich prawo do sprzeciwu. Przytoczył też słowa Józefa Piłsudskiego: „W czasie kryzysu strzeżcie się agentów”. Zaznaczył, że ci europosłowie są kosmopolitami, nie cenią ojczyzny, niektórzy wręcz mogą być utrzymywani przez obce rządy, co niestety w polskiej historii nie jest niczym nowym. Trzeba analizować historię, bo jak mówi powiedzenie: „Ci którzy nie znają historii, będą musieli przeżywać ją na nowo”. W I Rzeczypospolitej wielu było prominentnych polityków, którzy zostali przekupieni przez przedstawicieli innych państw.

Wyższość prawa unijnego nad krajowym?

 

Brukselscy urzędnicy wysłali list do ministrów Konrada Szymańskiego i Zbigniewa Ziobry, aby wycofali zapytanie skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tego, czy prawo unijne ma wyższość nad krajowym. Obawiają się bowiem, że TK uzna, że nie ma, a to ich zdaniem byłoby pogwałceniem podstaw prawa UE. Piotr Grzybowski uważa jednak, że taka perspektywa jest nie do przyjęcia. Państwo jest bowiem konstruktem prawnym, a konstytucja jest czymś, co zostało przyjęte przez obywateli w referendum. Jeżeli uznamy, że polskie prawo nie jest najważniejsze, to cały porządek, wraz z pozycją prezydenta i rządu się wali.

 

Wypowiedź premiera Morawieckiego o USA i Nord Stream 2

 

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla amerykańskiego Newsweeka, w którym powiedział: „czujemy się zawiedzeni”. Prof. Romuald Szeremietew równolegle w Do Rzeczy zwrócił uwagę: „Wygląda na to, że straciliśmy amerykańskiego sojusznika”. Piotr Grzybowski zauważył, że nie udało nam się uzyskać trwałej pomocy zza Atlantyku, musimy sami zadbać o swoje bezpieczeństwo. W pierwszym rzędzie, jak dodaje publicysta, musimy uwierzyć, że jesteśmy w kluczowym miejscu w Europie i powinniśmy to traktować jako atut. Czas uwierzyć we własną siłę, mamy populację prawie 40 mln, i we własną gospodarkę. Nasza siła będzie wynikać bowiem z siły naszej gospodarki. Dążyć też musimy do niezależności energetycznej. W społeczeństwie powinna też powrócić postawa proobronna np. w formie odpowiednich zajęć w szkołach.

 

Zobacz więcej: