SalveNET

Home / Przeczytaj  / Co słychać w Radiu Niepokalanów? || Rozmowa z o. Grzegorzem Klimczykiem OFMConv

Co słychać w Radiu Niepokalanów? || Rozmowa z o. Grzegorzem Klimczykiem OFMConv

Co słychać w katolickich rozgłośniach regionalnych? Jak wygląda budowanie mediów obywatelskich w różnych regionach Polski? Z jakimi wyzwaniami mierzą się redakcje w wypełnianiu swojej misji? Tym razem dowiemy się, co słychać w Radiu Niepokalanów. „Chcemy przyciągnąć wszystkich do Niepokalanej. O. Maksymilian rozdawał medaliki wszystkim, nawet niewierzącym. My z kolei chcemy do każdego dotrzeć i w ten sposób realizujemy profil radia” – powiedział o. Grzegorz Klimczyk OFMConv, dyrektor Radia Niepokalanów.

 

Początki radia

 

„Historia Radia Niepokalanów jest bardzo ciekawa – mówi o. Grzegorz Klimczyk OFMConv. – Jak wiemy, jest to najstarsza rozgłośnia katolicka, założona przez świętego, św. ojca Maksymiliana Kolbe. Początki były już w roku 1930, kiedy o. Maksymilian myślał o Radiu Niepokalanów, będąc na misjach w Japonii. Wysłał 30 września tego roku pierwszy list z Japonii do współbraci w Niepokalanowie z zapytaniem, jak tam sprawy Radia i koncesji. Trzeba pamiętać, że Polskie Radio Warszawa powstało zaledwie cztery lata wcześniej w 1926 r. Bardzo szybko o. Maksymilian chciał założyć radiowe medium. W 1927 r. założył wydawnictwo, gdzie do dzisiaj drukuje się Rycerz Niepokalanej. Kiedy o. Kolbe wrócił z Japonii, wybudował budynek dla radia, a pierwszą audycję wyemitował 8 grudnia 1938 r. Audycję poprzedziła pieśń, dżingiel radiowy, „Po górach, dolinach”, który jest do dzisiaj emitowany do dnia dzisiejszego”.

 

Problemy i trudna historia

 

„Ukazały się tylko dwie audycje. Przyczyny mogły być różne, ale podaje się jako główną nieprzychylność w polskim rządzie. Niedługo potem wybuchła wojna. Nastąpiła męczeńska śmierć o. Maksymiliana i radio przestało istnieć. Jak mówił jednak święty: „Jeśli Niepokalana będzie chciała, to to dzieło będzie istniało”. Tak też się stało za przyczyną starań naszej warszawskiej prowincji i ówczesnego gwardiana o. Kazimierza Więcka. Udało się uzyskać koncesję i nastąpiła reaktywacja Radia Niepokalanów 1 marca 1995 r. I tak radio nadaje do dziś już 26 lat na błękitnej fali”.

 

Radiowy program

 

„Każdego dnia zaczynamy na żywo program o 6.50. Są wtedy Godzinki do Matki Bożej. Następnie o godz. 11.00 jest każdego dnia transmisja Mszy świętej z naszej bazyliki w Niepokalanowie. O godz. 15.00 jest koronka do Bożego Miłosierdzia z sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach. O godz. 19.30 jest z kolei różaniec na żywo z naszego studia prowadzony przez braci zakonnych, pracowników radia, ojców i siostry zakonne. Od niedawna przyjeżdżają do nas rodziny w każdą środę o 19.30, małżeństwa z małymi dziećmi i na żywo modlą się różańcem. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim z sanktuarium na Jasnej Górze. Oprócz tego, każdego dnia o 15.30, emitujemy fragmenty Pisma świętego, od Starego Testamentu do końca Nowego Testamentu. Jest to projekt przewidziany na dwa lata. Poza tym ukazuje się u nas wiele innych ciekawych audycji i świadectw”.

 

Współpraca z innymi stacjami i specyfika radia

 

„Radio Niepokalanów jest zrzeszone w federacji niezależnych rozgłośni katolickich. Współpraca jest bardzo dobra. Trwa wymiana audycji między nami. Ja jestem od niedawna dyrektorem, ponad rok, ale sobie bardzo chwalę spotkania. Kiedy uczyłem się tego radia, mogłem liczyć na kolegów z Radia Warszawa i innych rozgłośni. W przypadku różnych problemów przychodzili mi szybko z pomocą. Radio Niepokalanów jest rozgłośnią zakonną. Niewiele jest takich w federacji. Panujący u nas duch jest franciszkański: „Pokój i dobro”. To nam przyświeca. Chcemy, jak mówił o. Maksymilian, chodzić w dziurawych butach, połatanym habicie, ale wszystko co najlepsze oddawać Niepokalanej. W takim duchu modernizujemy nasze radio i realizujemy potrzeby wszystkich ludzi. Chcemy przyciągnąć wszystkich do Niepokalanej. O. Maksymilian rozdawał medaliki wszystkim, nawet niewierzącym. My z kolei chcemy do każdego dotrzeć i w ten sposób realizujemy profil radia”.

 

Zobacz więcej:

Sfinansowano z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich Priorytet 3 (PROO 3) na lata 2018-2030

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego