SalveNET

Home / Przeczytaj  / Co słychać w Radiu Jasna Góra? || rozmowa z o. Andrzejem Gradem OSPPE

Co słychać w Radiu Jasna Góra? || rozmowa z o. Andrzejem Gradem OSPPE

„Z czasem też dostrzeżono taką potrzebę, żeby nie tylko przekazywać głos z Kaplicy Matki Bożej dalej, ale także żeby tworzyć pewną ramówkę programową, która byłaby też pomocą w przeżywaniu swojej wiary, w pogłębianiu swojej wiary, w tym dochodzeniu do Chrystusa właśnie przez Maryję. I tak od 1995 roku to próbujemy czynić” – mówi o. Andrzej Grad OSPPE, dyrektor Radia Jasna Góra.

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Kiedy słyszymy „Jasna Góra”, to mamy przed oczami wizerunek Maryi i oczywiście Sanktuarium Jasnogórskie, ale Jasna Góra to także stacja radiowa.

 

Andrzej Grad OSPPE: Jasna Góra kojarzy nam się przede wszystkim z sanktuarium. Jest tam cudowny wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Myślę, że dla wielu z nas też się kojarzy z pielgrzymowaniem, podejmowaniem w wakacje trudem pieszych pielgrzymek z różnych części Polski, a także i z zagranicy. Ale także Jasna Góra to klasztor paulinów, gdzie na co dzień żyjemy i posługujemy pielgrzymom. Z tej posługi, chęci jak najlepszej posługi, wynikają czy wynikło powstanie różnych instytucji, które w różny sposób miały pomóc właśnie pielgrzymom zbliżyć się do tego miejsca. Jedną z takich instytucji, która powstała w 1995 r., jest właśnie Radio Jasna Góra. Długo ojcowie i bracia w latach 90. zastanawiali się, czy na pewno podobają temu trudowi, bo prowadzenie rozgłośni to też oczywiście i obowiązek, i trud. W tamtych latach, po zmianie systemu, ustroju było to dla nas, paulinów coś nowego, nowe pole eksploatacji duszpasterskiej i ewangelizacji. Po światowych dniach młodych w 91 roku też tutaj w Częstochowie powstało Diecezjalne Radio Fiat. Postanowiono właśnie żeby dać możliwość wpierw mieszkańcom Częstochowy i okolicznych miejscowości, a także w konsekwencji wielu innym możliwość bycia w tym miejscu, przeniesienia się w jakiś sposób duchowo. Starano się umożliwić transmisję Mszy świętej i Apelu Jasnogórskiego oraz przenieść różne wydarzenia w eter. Z czasem też dostrzeżono taką potrzebę, żeby nie tylko przekazywać głos z Kaplicy Matki Bożej dalej, ale także żeby tworzyć pewną ramówkę programową, która byłaby też pomocą w przeżywaniu swojej wiary, w pogłębianiu swojej wiary, w tym dochodzeniu do Chrystusa właśnie przez Maryję. I tak od 1995 roku to próbujemy czynić i oczywiście Radio Jasna Góra na przestrzeni tych lat się zmieniało. Jeśli chodzi o czas nadawania na żywo, to zmieniał się. Także powoli zasięg trochę rozrósł się, stając się dostępny w Częstochowie i okolicach. Z czasem staliśmy się dostępni na różnych innych platformach, gdzie nas można odbierać. Oczywiście, także przez te łącza satelitarne, także teraz w nowej technologii DAB+ i oczywiście poprzez internet.

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Chciałabym Ojca dopytać, jak ważne jest budowanie koalicji mediów obywatelskich. Stacje radiowe katolickie w całej Polsce to sieć. Czemu to ma służyć?

 

Andrzej Grad OSPPE: Inicjatywa jest bardzo piękna i bardzo ważna. Przede wszystkim jest to uświadomienie sobie, że my jako media katolickie tak naprawdę, jak to mówią, gramy do jednej bramki. Wszyscy posługujemy tym, którzy nas słuchają, chcąc przekazać nie tylko rzetelne informacje, dać możliwość słuchania dobrej muzyki, ale przede wszystkim ewangelizując. I trudno jest analizować samemu tę możliwość współpracy. Daje to nam możliwość spotkania się nie tylko dyrektorów, ale także ich pracowników. Wymieniamy się umysłami, wspieramy audycjami i programami, które tworzymy. Często też ci, którzy posługują z ramienia diecezji, czy w moim przypadku zakonu, wciąż się zmieniamy, więc jest to ogromne wsparcie dla tych, którzy są nowi, którzy muszą się w tym wszystkim też w jakiś sposób rozeznać. Sam przeżywałem to 5 lat temu, kiedy byłem nowym dyrektorem. Ta współpraca dała mi możliwość rozeznania i też pod takim względem technicznym, technologicznym, ale także i duszpasterskim. Współpraca ta działa na różnych polach i jest to też bardzo piękne. I myślę że dla tych, którym posługujemy na naszych antenach, też w jakiś sposób wymierny to się niewątpliwie przekłada.

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: To ja zapytam o posługę lokalną. Jak wygląda współpraca chociażby z różnego rodzaju organizacjami lokalnymi, jeśli chodzi o Częstochowę i okolice?

 

Andrzej Grad OSPPE: Radio Jasna Góra jest nadawcą społecznym, ale też ma taki swój specyficzny charakter, bo jesteśmy rozgłośnią, która działa przy jasnogórskim sanktuarium. Rolę medium lokalnego przejmuje bardziej Radio Fiat, które też tutaj w archidiecezji częstochowskiej posługuje. My mamy taką specyficzną i ciekawą sytuację, bo oprócz relacji tutaj z lokalnymi instytucjami staramy się informować naszych słuchaczy o tym, co się dzieje i promować różnego rodzaju inicjatywy, które są podejmowane na rzecz człowieka. Ale też warto pamiętać, że Jasna Góra jest miejscem pielgrzymek i na Jasną Górę też przychodzą różne osoby. Jeśli tak możemy powiedzieć, zwykli pielgrzymi, ale także i przedstawiciele władz samorządowych, regionalnych, państwowych, więc jesteśmy w tej bardzo ciekawej i komfortowej sytuacji. Mamy możliwość spotkania tych, którzy tutaj przychodzą.

 

Zobacz więcej: