SalveNET

Home / Przeczytaj  / Co słychać w Radiu Emaus? || rozmowa z Maciejem Gładyszem

Co słychać w Radiu Emaus? || rozmowa z Maciejem Gładyszem

Co słychać w katolickich rozgłośniach regionalnych? Jak wygląda budowanie mediów obywatelskich w różnych regionach Polski? Z jakimi wyzwaniami mierzą się redakcje w wypełnianiu swojej misji? Tym razem dowiemy się, co słychać w Radiu Emaus, nadającym z Poznania. Opowiada o nim pan Maciej Gładysz, redaktor naczelny Radia Emaus.

 

Kasia Supeł-Zaboklicka: Co słychać w Radiu Emaus?

 

Maciej Gładysz: Wakacje w pełni. To czas, kiedy mamy troszeczkę wytchnienia i odpoczynku, ale jest też czas wzmożonej pracy, bo początek wakacji tu, w Poznaniu, w archidiecezji poznańskiej jest dosyć intensywny. Już końcówka czerwca. To główne uroczystości patrona miasta Poznania i katedry. Potem początek lipca to też tradycyjnie poznańska piesza pielgrzymka. Także mimo wakacji trochę tej pracy jest.

 

Kasia Supeł-Zaboklicka: Rozumiem, że bardzo często Radio Emaus transmituje różnego rodzaju ważne uroczystości nie tylko teraz, ale w ciągu całego roku. I oczywiście informuje słuchaczy o tym, co dzieje się w Poznaniu, w okolicach Poznania.

 

Maciej Gładysz: Taki jest nasz główny cel i takie jest główne zamierzenie. I to nie tylko uroczystości religijne, kościelne, ale to przede wszystkim też uroczystości czy tam na szczeblu miejskim, czy to szerzej powiatowym, czy nawet wojewódzkim. Informacja z tego wszystkiego, co dzieje się wokół nas, to jest ten taki główny cel, które sobie stawiamy, jak również towarzyszenie naszemu słuchaczowi, informowanie go o tym wszystkim, co najważniejsze.

 

Kasia Supeł-Zaboklicka: Trochę wywołany do tablicy temat współpracy pomiędzy organizacjami, samorządami lokalnymi, bo oprócz tych ważnych uroczystości kościelnych, jak Pan wspomniał, to także duży nacisk kładziecie na to, czym tak naprawdę słuchacz żyje na co dzień. Chce wiedzieć, co się dzieje w Poznaniu, w okolicach Poznania. Czy Państwo mogą liczyć na jakiś rodzaj współpracy właśnie z lokalnymi organizacjami, stowarzyszeniami czy też samorządami?

 

Maciej Gładysz: To trzeba przyznać, że w Poznaniu ta współpraca czy to właśnie z różnego rodzaju organizacjami pozarządowymi, czy też z samorządami na różnych szczeblach, układa się bardzo dobrze, bo to na szczeblu miejskim jest dobra współpraca z urzędem miasta i to nie tylko przy takich bieżących informacjach codziennych, tzw. newsach, ale też przy różnego rodzaju inicjatywach czy akcjach. Często jako radio jesteśmy też uczestnikami kapituł konkursowych. W Poznaniu mamy kilka takich konkursów organizowanych przez poznański samorząd. To jest np. konkurs na wolontariusza roku. Czy tak jak ostatnio odbywało się posiedzenie kapituły konkursu inicjatora 2021. To jest konkurs na najlepszą inicjatywę pozarządową organizowaną w zawsze w minionym roku na terenie miasta Poznania. Także radio zawsze aktywnie w tych przedsięwzięciach uczestniczy. A z drugiej strony też na bieżąco jesteśmy informowani, czy to przez miasto Poznań, czy to przez powiat poznański, czy też przez samorząd województwa wielkopolskiego. Zawsze jesteśmy na bieżąco informowani o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, zapraszani na te wydarzenia. I to, co mówiłem, też kwitnie bardzo współpraca z różnego rodzaju organizacjami pozarządowymi i to nie tylko organizacjami kościelnymi, ale takimi jak rady osiedli, różnego rodzaju stowarzyszenia, organizacje charytatywne. Tu trzeba przyznać, że ta współpraca jest naprawdę na bardzo dobrym i bardzo wysokim poziomie.

 

Kasia Supeł-Zaboklicka: To świadczy o tym, że Radio Emaus słychać w wielu miejscach, nie tylko w Poznaniu i najbliższych okolicach?

 

Maciej Gładysz: Nasze częstotliwości pokrywają mniej więcej zasięgiem archidiecezję poznańską. Z takich większych miast poza Poznaniem, to jest też między innymi Leszno, to jest Nowy Tomyśl, to jest Środa Wielkopolska, Szamotuły i tam w miarę możliwości też staramy się być. Mamy swoich korespondentów przede wszystkim w Lesznie, no bo to drugie największe miasto, jeśli chodzi o nasz zasięg i jeśli tam coś ważnego się dzieje, też staramy się tam być i o tym informować.

 

Zobacz więcej: