SalveNET

Home / Przeczytaj  / Anioły są wspaniałe! – ks. Marcello Stanzione

Anioły są wspaniałe! – ks. Marcello Stanzione

Anioły

Anioły są wspaniałe! Bóg posługuje się duchami anielskimi, by pomagać nam w codziennych problemach, chronić przed niebezpieczeństwami oraz działaniem Złego. Angelolog, ks. Marcello Stanzione opowiada o tym, dlaczego zostały stworzone, jakie funkcję pełnią i jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu.

 

Dlaczego zająłem się aniołami?

 

W Kościele katolickim istnieje wiele rzeczywistości duszpasterskich, które powstały w wyniku różnych potrzeb. I tak są kapłani, którzy zajmują się pomocą ludziom uzależnionym od narkotyków. Inni kapłani, którzy pomagają samotnym matkom, starają się przeciwdziałać pladze aborcji. Są kapłani, którzy poświęcają się duchowości małżeństwa i rodziny.

 

Ja natomiast 30 lat temu zrozumiałem, że oprócz misji w parafii w małym miasteczku w Salerno, powinienem zająć się szerzeniem katolickiego kultu św. Michała Archanioła i aniołów we Włoszech. Jest w tym temacie bowiem wiele nieporozumień z powodu New Age, ezoteryzmu i okultyzmu.

 

Kim są anioły?

 

Anioły są w pewnym sensie jak święci – są pośrednikami między Bogiem i ludźmi. Interweniują dużo częściej niż oni, bo są ciągle blisko nas. Anioł stróż jest nieustannie u naszego boku. Stąd są nawet ważniejsi niż święci. W Biblii, w Starym Testamencie, termin „święty” przypisywano aniołom.

 

Jak działają anioły?

 

Anioły mają różne funkcje, Bóg dał im różne zadania. Aniołowie Stróżowie opiekują się konkretnymi ludźmi i starają się ich oświecać. Wspierają ich też w codziennych problemach, chronią przed niebezpieczeństwami oraz działaniem Złego. Kiedy mówię kazanie, przyzywam pomocy anioła stróża, by mi w tym dopomagał. Wierzę, że wspiera mnie we wszystkich okolicznościach, nie pozwalając, by przydarzyło mi się coś złego. Jest to przede wszystkim opieka duchowa, ale czasami też materialna.

 

Wszystkie anioły są adoratorami Boga i mistrzami modlitwy. Przez wiele lat mieliśmy w naszych kościołach setki ich przedstawień. Bardzo często ozdabiały tabernakulum na znak, że są blisko Stwórcy i są wciąż w Niego wpatrzone. Zapraszały też w ten sposób do adoracji Najświętszego Sakramentu. Anioły można wręcz nazwać „bytami liturgicznymi”, bo trwają na modlitwie. Są też sędziami, co pokazuje nam Apokalipsa.

 

W Ewangelii Jezus mówi, że przyjdzie sądzić świat, ale ludzie będą też sądzeni przez aniołów.  Św. Michał i nasz anioł stróż będą nas chronić, ale też sądzić. Będą nam przypominać, w obliczu ataków szatana, o tych momentach, kiedy czyniliśmy dobro. Anioł w Biblii to ten, który spisuje wszystkie dobre uczynki w Księdze Wybranych. Anioły będą nam jednak też przypominać grzechy, abyśmy za nie żałowali.

 

Kolejną funkcją aniołów jest bycie pocieszycielami. Mamy w Ewangelii scenę cierpiącego Jezusa w ogrodzie Getsemani. Aniołowie pocieszają Go, umacniając przed męką. Możemy być pewni, że w naszych nieszczęściach i problemach anioł stróż będzie nas pocieszał.

 

 

Dlaczego mamy trudności, by w nie uwierzyć?

 

Dzieci z łatwością wierzą w anioły, a Chrystus nas naucza, że jeśli nie staniemy się jako dzieci, nie wejdziemy do Królestwa Niebieskiego. Kiedy dorastamy, stajemy się nieufni i sceptyczni. Zaczynamy traktować opowieści o tych duchach jak bajki. Jeśli jednak zachowamy dziecięctwo duchowe, to niezależnie ile mamy lat, co robimy, kim jesteśmy – będziemy chętnie słuchać o aniołach, wierzyć w nie i zwracać się do nich.

 

Pamiętajmy o modlitwie do aniołów

 

Módlmy się do aniołów, zwłaszcza do anioła stróża, ale też do św. Michała – księcia wojska niebieskiego. Pamiętajmy, że Bóg postawił ich na naszej drodze, by nas wspierali w drodze do Niego.

 

Akt poświęcenia się św. Michałowi

 

O wielki Książę niebieski, najwierniejszy stróżu Kościoła, święty Michale Archaniele, oto ja, chociaż bardzo niegodny Twego oblicza jednak ufając Twojej dobroci, powodowany potężnym wpływem Twoich modlitw i licznymi twymi dobrodziejstwami, staję przed Tobą w towarzystwie mego anioła stróża i w obecności wszystkich aniołów niebieskich, których biorę za świadków mego nabożeństwa ku Tobie, Ciebie dziś obieram za swego szczególnego obrońcę i orędownika.

 

Postanawiam sobie mocno czcić Cię zawsze, bądź przy mnie przez całe życie moje, abym nigdy nie obraził Pana Boga myślą, słowem lub uczynkiem. Broń mnie przeciw wszystkim pokusom szatańskim, głównie atakującym wiarę i czystość, a w godzinę śmierci uproś pokój mej duszy i zaprowadź mnie do ojczyzny wiecznej. Amen.

 

Więcej na temat aniołów można znaleźć w książce ks. Stanzione: http://bit.ly/33llaOK

 

Zobacz więcej:

 

Anioły są wspaniałe! – ks. Marcello Stanzione