Przebodźcowane dzieci – Wychowanie od kuchni
Twoje dziecko do osiemnastego roku życia obejrzy osiem tysięcy ekranowych morderstw i sto tysięcy aktów przemocy. Jak temu zapobiec? O tym rozmawiają Joanna Białobrzeska i Anna Jakubczyk-Mucha w serii filmów „Wychowanie od kuchni” publikowanych na kanale youtubowym SalveNET.
Trzydzieści dziewięć procent rodziców przyznaje, że w ich domach telewizor włączony jest co najmniej sześć godzin dziennie. Dziewięćdziesiąt procent dzieci, poniżej drugiego roku życia, ogląda jakiś rodzaj mediów elektronicznych. Ponad trzydzieści procent trzylatków ma telewizor w sypialni. Gdy ostatnio byłam w przedszkolu, trzyletnia dziewczynka wzięła książeczkę z półki i próbowała powiększyć czcionkę. Znak czasów?
Jak długo dziecko jest w stanie wytrzymać przed telewizorem?
Kiedyś leciałam dziesięć godzin samolotem, obok mnie mały chłopiec oglądał kreskówki, zasnął dopiero w dziewiątej godzinie – wspomina pedagog. Kiedy dziecko, poniżej drugiego roku życia, spędza przed telewizorem dwie godziny dziennie, to jest przebodźcowane. Jego mózg nie nadąża za selekcjonowaniem obrazów i dlatego selekcjonuje tylko te najprostsze. Potem dzieci mają problem z myśleniem na trochę wyższym poziomie. Mają kłopoty z intelektualnym wysiłkiem umysłowym.
Co się zmieniło?
Z chwilą kiedy powstał telewizor obrazy zmieniały się raz na trzydzieści sekund, teraz zmieniają się raz na pięć sekund. Akcja bajek, jeszcze sprzed piętnastu lat, była powolna i mózg jakkolwiek nadążał. Dziś nie jest w stanie przetworzyć widzianych treści. Dzieci są przebodźcowane, a poznamy je po tym, że zachowują się, jakby siedziały na bombie, nie potrafią się skoncentrować. Książka z opisami jest dla nich nie do przerobienia.
Co się dzieje z dzieckiem?
Amerykańskie badania pokazują, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed telewizorem, a trzeba pamiętać, że tam prawie w każdym pokoju jest telewizor i u nas powoli też się tak dzieje, mają problemy społeczne, ponieważ nie widzą potrzeby kontaktu z rówieśnikami. Mają też problemy emocjonalne, zaburzenia snu, lęki, niepokoje, a to dlatego, że małe dziecko nie potrafi odróżnić fikcji od rzeczywistości.
Dzieci uczą się przez naśladowanie
Zwróć większą uwagę na to, co ogląda Twoje dziecko. Telewizja ma swoje pozytywne strony, możesz razem z dzieckiem oglądać, rozmawiać, dyskutować. Ważne, żeby czas na to przeznaczony był ograniczony i żeby kontrolować treści, którymi karmi się dziecko.
Na cykl „Wychowanie od kuchni” w SalveNET zapraszają Joanna Białobrzeska oraz Anna Jakubczyk-Mucha.
Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.