Co wspólnego ma dieta z modlitwą? (s. Magdalena Radko CHR)
Jak tłumaczy s. Magdalena Radko CHR, lepiej napełniać się Słowem Bożym częściej, a w mniejszych porcjach, niż dużo a od wielkiego dzwonu. To napełnianie się perspektywą Słowa Bożego daje nam nowe spojrzenie na naszą codzienność, na rzeczywistość, na wszystkie sprawy naszego życia.
Dieta pełnoskładnikowa
Fanpage’e ze zdrowym żywieniem cieszą się bardzo dużą popularnością i s. Magdalena przyznaje, że sama lubi też na nie zaglądać, bo możemy tam znaleźć różne ciekawe i pożywne rozwiązania dla naszej rutynowej diety. Jedną z takich zasad, którą znajdziemy na wszystkich blogach, bez względu na to czy jest to dieta wegańska czy inna, jest ta, że dieta musi być pełnoskładnikowa. Biblia obfituje w życiodajne słowo.
Częściej a mniej
Zasadę, którą nam powie pewnie poda każdy specjalista w dziedzinie żywienia, jest też jedzenie mniej a częściej, niż więcej a rzadziej, czyli mniejsze posiłki a częstsze, niż duże a raz na jakiś czas. Pamiętajmy też o powiedzeniu, że stajemy się tym, czym się karmimy. Podobnie rzecz ma się do naszego życia duchowego. Lepiej napełniać się Słowem Bożym częściej, a w mniejszych porcjach, niż dużo, a od wielkiego dzwonu. To napełnianie się perspektywą Słowa Bożego daje nam nowe spojrzenie na naszą codzienność, na rzeczywistość, na wszystkie sprawy naszego życia.
Modlitwa brewiarzem
Czy poza medytacją i naszym życiem sakramentalnym istnieje jakiś sposób modlitwy? Jest nim napełnianie się kropla po kropli Słowem Bożym. Otóż jest taka modlitwa, która przecina Słowem Bożym równe części dnia, która zawiera w sobie i teksty Psalmów, i teksty Pisma Świętego. Modlitwa ta to liturgia godzin, zwana inaczej brewiarzem. Wszystkie teksty modlitwy zawierają się w tej księdze. Składają się one z takich modlitw, które mogą brzmieć dla niektórych nieco orientalnie. Są to: modlitwa w ciągu dnia, godzina czytań, nieszpory i kompleta. Te wszystkie nazwy odpowiadają modlitwom na każdą porę dnia.
Uświęcenie czasu
Zaczynamy jutrznią rano, a kończymy kompletą tuż przed snem. Co nam taka modlitwa daje? Jest nazywana „modlitwą uświęcenia czasu”. Co znaczy w ogóle uświęcenie? S. Magdalena tłumaczy: „Myślę, że jedną z takich perspektyw uświęcenia jest właśnie zmiana perspektywy – jakby widzenie codzienności właśnie przez pryzmat Słowa Bożego. Kiedy nie mam wystarczająco czasu na medytację, bo nie mogę sobie w ciągu dnia wygospodarować tego żelaznego pół godziny na to, żeby usiąść przed Panem ze Słowem Bożym, mogę napełnić się takimi pełnowartościowymi posiłkami. Taką rolę właśnie pełni brewiarz, który nie zajmuje tyle czasu co medytacja.
Modlitwa także dla świeckich
Kiedy rano odmawiam jutrznię, staję przed Panem, zawierzam Mu cały dzień. Wychwalam Go już na początku dnia, dziękuję Mu i napełniam się Jego słowem. Czytam krótki fragmencik czytania, potem zanoszę do Niego prośby i to z pomocą modlitwy, którą w tym dniu modli się cały Kościół. Brewiarz może być kojarzony najczęściej albo z kapłanami, którzy są zobowiązani do jego odmawiania, albo z osobami konsekrowanym, ale jest skierowany do wszystkich, także świeckich. Dzięki temu mam też świadomość, że biorąc te księgę, nie modlę się sam, że ze mną na całym świecie wierni umacniają się Słowem Bożym. Przez prośby, które są tutaj zawarte, modlę się za wszystkich.
Jak zacząć odmawiać brewiarz?
Właśnie może dzisiejszego dnia już nie mam siły stanąć przed Panem. Nie mam przestrzeni czasowej na to. Może w takim przypadku rozważę sięgnięcie do tekstów brewiarza. Może nie od razu przez zakup takiej księgi, ale przez stronę internetową. Teksty są dostępne choćby na stronie brewiarz.pl. Tam można znaleźć modlitwy na każdy dzień, którymi modli się Kościół. Jeżeli nie mamy czasu na to żeby modlić się wszystkimi godzinami, to mogę wybrać jedną albo dwie, np. jutrznię i nieszpory, aby tuż przed snem oddać Panu cały ten dzień.
Przeżywać rok razem z Jezusem
Jeżeli zakosztuje ktoś w tej modlitwie, to może wtedy przyjdzie czas na zakup takiej księgi. W I tomie jest wytłumaczone, jak po kolei modlić się tymi godzinami. Co jeszcze ciekawe, modlitwa brewiarzowa zawiera w sobie wszystkie tajemnice Jezusa właśnie przez to, że jest sprzęgnięta z rokiem liturgicznym. Pierwszy tom zaczyna się wtedy, kiedy rok liturgiczny i razem z Jezusem przyglądamy się Jego tajemnicom, które On w ciągu całego swojego życia przeżył.
Zachęcamy do odwiedzenia strony:
https://brewiarz.pl/index.php3
Zobacz więcej: