SalveNET

Home / Przeczytaj  / W zgodzie z samym sobą i Bogiem

W zgodzie z samym sobą i Bogiem

Patryk Lubryczyński

 

Wartości jakimi żyjemy mają decydujące znaczenie dla naszego życia.

 

Wiele osób nie ma problemu, aby wskazać co jest dla nich najważniejsze. Często jednak nasz system przekonań wyrażany słowami rozmija się z życiową praktyką. Niektóre osoby naprawdę chciałyby żyć w zgodzie ze sobą, ale nie wiedzą  jak tego dokonać.

 

Coach chrześcijański dr Gary Collins przekonuje, że na początku warto na nowo określić hierarchię wartości. Co jest dla mnie naprawdę ważne? Kiedy wypiszemy własną listę możemy zastanowić się, co konkretnie robimy, aby kierować się danymi zasadami w życiu. Jeśli człowiek nie wie, jakie ma wartości i czy nimi żyje nie można go nazwać hipokrytą.

 

W Ewangelii dowiadujemy się, że św. Józef był człowiekiem prawym. Opiekun Jezusa miał określone przekonania moralne na temat tego, co jest dobre, a co złe. Dlatego zanim ukazał się mu się Anioł wolał oddalić Maryję nie narażając Jej na zniesławienie.

 

Hipokryzja jest wewnętrznie niszcząca, ponieważ podkopuje i burzy harmonię wewnętrzną człowieka. Oczywiście możemy wymyślić dowolną liczbę usprawiedliwień  oraz  zracjonalizować swoje postępowanie. Jednak rana zadana szacunkowi do samego siebie pozostanie. W głębi naszego umysłu tylko nasz sąd się liczy. Ludzi  którzy poznaliby nasz brak spójności można uniknąć, ale siebie samego nie.

 

Św. Augustyn z Hippony, wyraził tę myśl słowami:

Sumienie można ukryć przed innymi, ale nie przed sobą. Uciec od własnego sumienia jest tym samym, co ucieczka od samego siebie – jedno i drugie zawsze nas dogoni.

Co zrobić gdy uświadomimy sobie, że wartości przez nas przyjęte negatywnie wpływają na relację z innymi ludźmi i Bogiem? System przekonań nie jest wrodzony, ani przekazywany w genach i kształtuje się we wczesnym etapie dorastania człowieka. Zmiana nie dokona się z dnia na dzień. Nowy sposób myślenia jest możliwy jeśli zastanowimy się  nad  skutkami  swoich  przekonań.

 

Impulsem do przemiany mogą stać się trudne doświadczenia z życia lub osoba na przykład coach, który skutecznie podważy zasadność trwania przy dotychczasowym systemie wartości.