Strach, lęk i panika. O niektórych lękach kobiet
W dniu kobiet warto zapytać, czego boją się kobiety? Jak mogą sobie radzić z lękami? Jak ich mężczyźni mogą im dopomagać w trudnych dla nich momentach? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka Katarzyny Matusz i ks. Stanisława Szlassy pt. „O niektórych lękach kobiet. Zanim pójdziesz na terapię”. Nowa seria filmów w Salve TV przedstawia rozmowy autorów wokół tematów podejmowanych w tej pracy.
Strach – czym jest?
Ks. Stanisław Szlassa, doświadczony psychoterapeuta tłumaczy, że strach jest reakcją wewnętrzną, emocjonalną na pewne zjawiska, wydarzenia, dźwięki, która pojawia się w sytuacji poczucia zagrożenia. Na pytanie Katarzyny Matusz o to, jak koronawirus wpłynął na nasze lęki, ks. Szlassa wyjaśnia, że jego zdaniem pandemia nie tyle wzbudziła strach, co odsłoniła już skrywany w ludziach.
Podobno ludzie na łożu śmierci najbardziej żałują tego, że nie robili w życiu rzeczy, które były dobre, piękne i wypływały z ich serca. Nie robili tego, co czuli, ale to co proponował im świat i okoliczności.
Większość złych wyborów i decyzji rodzi się w lęku. Z lęku można odrzucić swoje najważniejsze powołanie i wciąż uciekać od swojego miejsca na ziemi. Pamiętaj, że to sygnał, ale z drugiej strony lęk może być bodźcem do potężnego rozwoju!
Arkadio (Arkadiusz Zbozień), raper, freestylowiec, mówca
Strach i ucieczka
Strach, lęk to niewygodne uczucie przed którym często ludzie starają się uciec w różne działania czy aktywności. Wszystko może stać się sposobem unikania go – praca, rozrywka (jak książki, filmy, Internet), relacje, samotność, zamknięcie się w świecie wyobrażeń, a nie realności.
Lek na lęk. Temat ponadczasowy i zawsze aktualny, to jasne. Ale mam wrażenie, że ta książka nie mogła ukazać się w lepszym czasie… Podczas pandemii w wielu domach „trup wypadł z szafy”, a mnóstwo ludzi odkryło swą kruchość, słabość i bezbronność wobec natarczywych ataków lęku. Ilu z moich znajomych opowiadało mi o nocnych pobudkach, gdy ich głowę bombardują tysiące czarnych scenariuszy… „Trzeba napluć lękowi w twarz” –mówił mi Johannes Hartl, niemiecki teolog i filozof. Łatwo powiedzieć… Czy da się go oswoić, przeskoczyć, zagłaskać? Naprawdę trzeba się z nim zmierzyć? W tej znakomitej konkretnej do bólu książce znajdziesz odpowiedź.
Marcin Jakimowicz, dziennikarz
Strach – jak uczynić go przyjacielem?
Żadna teoria nie jest w stanie przekonać osoby, która jest w lęku, aby inaczej na niego spojrzała. Potrzebuje ona raczej doświadczenia, które nabywa się przez zetknięcie z innymi osobami, które miały podobne przeżycia. Jeżeli ktoś zaczyna ograniczać kontakty z innymi i ze światem z powodu lęku, to nie tyle ma lęk, co lęk ma jego. Taka osoba traci decyzyjność.
Najważniejsze więc, aby nie dać się lękowi się odciąć. To jest przyjaciel, bo on nam coś podpowiada, na coś wskazuje, do czegoś skłania. Przyjaciel nam sprzyja, zachęca nas do poprawy naszego życia, a nie do tego, by teraz to życie ograniczać. Tak powinniśmy na niego spojrzeć i wykorzystać jego informacje i rady. Dzięki temu zmienimy naszą jakość życia.
Bożek Pan. Nie ulegajmy mu
Ks. Stanisław Szlassa opowiada, jak w Ziemi Świętej poznał historię bożka Pana. U źródeł Jordanu, tam gdzie rzeka wypływa spod skały, są trzy świątynie, w tym bożka Pana. Był to pogański bożek, któremu w ofierze składano koźlątka. Tam przy świątyni znajdowała się zagroda, gdzie straszono koźlątka krzykami i biciem w bębny. Kiedy nie wytrzymywały nerwowo, ich serce przestawało bić i uznawano wówczas ich ciała za właściwą ofiarę. Stąd też termin „panika”.
Panika jest to takie doświadczenie lęku z zewnątrz, które, kiedy się przeżywa, ma się wrażenie, że zaraz się umrze – nie można złapać oddechu, nie ma się władzy nad mięśniami. Tak się jednak nie dzieje, a atak trwa od 3 do 5 minut. Próbuje nami zawładnąć, ale nie ma takiej siły.
Nie musimy się jej poddawać. Dobrze jest mieć przy sobie osoby, które nas wesprą w takiej sytuacji, otworzą okna, podniosą nas z podłogi, dadzą szklankę wody. Panika potrafi się odezwać, kiedy wspominamy trudne, traumatyczne doświadczenia.
Więcej w książce „O niektórych lękach kobiet”, O niektórych lękach kobiet. Zanim pójdziesz na terapię – Amenamen.pl
https://amenamen.pl/produkt/o-niektorych-lekach-kobiet-zanim-pojdziesz-na-terapie/
Recenzję książki możesz poznać na stronie:
https://prawy.pl/113141-ksiazka-nie-tylko-dla-kobiet-nie-boj-sie-bac-czyli-oswoj-swoj-strach/
Zobacz więcej: