SalveNET

Home / Przeczytaj  / Nauka odpowiedzialności – Wychowanie od kuchni

Nauka odpowiedzialności – Wychowanie od kuchni

Dziecko uczy się poprzez działanie, przez to, że coś czuje, dotyka, słyszy. Kuchnia jest niezwykłym miejscem, w którym dobrze, żeby urzędowało twoje dziecko razem z tobą. O kuchni, jako miejscu, w którym uczymy dziecko odpowiedzialności rozmawiają Joanna Białobrzeska i Anna Jakubczyk-Mucha w serii filmów „Wychowanie od kuchni” publikowanych na kanale youtubowym SalveNET.

 

„Cóż za wspaniałe uczucie ciapkać się w cieście! Nie żałujmy pochwał młodemu kucharzowi. Kiedy zrozumiemy, jak ważnym miejscem dla dziecka jest kuchnia, nie zamkniemy przed nim drzwi do tajemniczego świata”. Joanna Białobrzeska

 

Dzieci trzeba wpuszczać do kuchni i razem z nimi gotować, to jest bardzo ważne. „W swoim przedszkolu walczę z moimi paniami, żeby dawały noże obiadowe. I gotuję z dziećmi i one używają tych noży i kroją nimi słoninę” – mówi Joanna Białobrzeska i dodaje – „kiedy dziecko ma się nauczyć używania noży i krojenia, jak będzie miało osiemnaście lat? Kiedyś miałam takie kursy gotowania dla kleryków w seminarium, i chłopaki po dziewiętnaście, dwadzieścia lat nie potrafili obrać nawet marchewki”.

 

W trakcie wspólnego gotowania dziecko uczy się odpowiedzialności

 

Na początku takiej, by nie rzucić nożem tam, gdzie nie trzeba. Dalej, żeby po sobie posprzątać. Odpowiedzialności można uczyć na wiele sposobów, gdy np. zamiast kupować dziecku psa najpierw kupimy mu smycz i zapewnimy, że go dostanie, ale że przez dwa tygodnie, trzy razy dziennie, ma wychodzić z samą smyczą. Wystarczy mu determinacji? Okaże się. W szkole uczymy odpowiedzialności za odrabianie lekcji. Zdarzają się takie sytuacje, gdy dziecko zamiast odrabiania lekcji jeździ na rowerze, a mama pisze, że bolała go głowa, czy to uczy go odpowiedzialności?! „Pamiętam taką sytuację, jak razem z kuzynem spóźnialiśmy się do szkoły, i mama kuzyna napisała nam usprawiedliwienie, że Zbyszek i Joasie spóźnili się do szkoły z powodu własnego guzdralstwa” – wspomina pedagog. Czy trzeba dodawać, że więcej się nie spóźnili?

 

„Kropla drąży skałę”. Lekcja życia, którą dajemy dzieciom, to nie szkolna lekcja i nie trwa czterdzieści pięć minut, tylko znacznie dłużej, czasem nawet kilkanaście lat”. Joanna Białobrzeska  

 

Wszystko co robisz ma skutek

 

Pedagog tłumaczy dzieciom w mojej szkole, że jak ma kubek w ręce i puści go na podłogę, to on się rozbije. Idąc tym tropem, cokolwiek w życiu zrobimy, to przyniesie to jakiś skutek. Odpowiedzialność to jest rozumienie, że z naszego zachowania wynika jakiś skutek. Uczymy jej w różnych, drobnych sytuacjach. Odpowiedzialność wiąże się też z konsekwencją ze strony rodziców. Jeżeli ustalisz z dzieckiem, że jest ono odpowiedzialne za zapakowanie tornistra do szkoły i jeżeli czegoś nie spakuje, to nie będziesz tego miał, to trzymaj się tego. Niestety, są tacy rodzice, którzy przywożą dziecku do szkoły strój na WF, książki i zeszyty, których ono zapomni.

 

Na cykl „Wychowanie od kuchni” w SalveNET zapraszają Joanna Białobrzeska oraz Anna Jakubczyk-Mucha.

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.