SalveNET

Home / Przeczytaj  / Najważniejszy posiłek dnia – Wychowanie od kuchni

Najważniejszy posiłek dnia – Wychowanie od kuchni

Nasz mózg potrzebuje dużo jedzenia, pochłania aż dwadzieścia procent kalorii, które spożywamy w ciągu dnia. Jest bezwzględny, egoistyczny, uwielbia chipsy i słodkie ciasteczka. O tym, jak go odżywiać, by mieć dużo energii i dobry humor na cały dzień rozmawiają Joanna Białobrzeska i Anna Jakubczyk-Mucha w serii filmów „Wychowanie od kuchni” publikowanych na kanale youtubowym SalveNET.

 

„Maluchy w młodszych klasach otwierają swoje boksy z drugim śniadaniem, to jest wydarzenie dnia. Namawiam, żeby w większość przygotowywanych dań było zaangażowane dziecko” – zachęca pedagog. Wiemy, że ludzie angażują się w to, w czym mają udział. Dziecko przygotuje sobie morele, orzechy, pokroi w paski warzywa, żółty ser, wędlinę, zapakuje kawałek ciemnego chleba. Dzieci lubią jeść te produkty oddzielnie.

 

Kuchnia musi być zróżnicowana

 

Bardzo ważne jest, żebyśmy dawali bardzo dobre, smaczne, pożywne śniadania. Pyszny łosoś, makrela, sardynka, avocado, szynka, ser, sałata, roszponka to dobre produkty odżywiające nasz mózg. Śniadanie jest najważniejsze dlatego, żebyśmy mieli dobry humor na cały dzień i dużo energii byśmy potrafili się skoncentrować.

 

Trzydzieści procent energii na cały dzień bierzemy ze śniadania

 

Jak zorganizować sobie na śniadania świeże warzywa? Warto mieć w lodówce, w pojemnikach, pokrojoną kapustę białą, czerwoną, wymytą sałatę, szpinak, roszpunkę, i startą marchew. Zwykle jest tak, że jak czegoś nie lubimy, to tego nie kupujemy. Jednak warto kupować, proponować i serwować dzieciom różne produkty. Nie róbmy im kanapek,  pozwólmy wybierać to, na co mają ochotę. Mózg jest żarłokiem, lubi jeść, ale zdrowe rzeczy.

 

„Nie zamykajmy ich w bezpiecznych klatkach, gdzie bez intelektualnego wysiłku, bez upadków, bez problemów, bez trudów, bez wymagań zmarnują najwspanialsze pierwsze lata życia”. Joanna Białobrzeska

 

Na cykl „Wychowanie od kuchni” w SalveNET zapraszają Joanna Białobrzeska oraz Anna Jakubczyk-Mucha.

 

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.