SalveNET

Home / Przeczytaj  / Jakie są zalety czytania dziecięcej literatury religijnej? – ks. Janusz Stańczuk

Jakie są zalety czytania dziecięcej literatury religijnej? – ks. Janusz Stańczuk

„Często my, dorośli, nie umiemy wytłumaczyć dzieciom wszystkich duchowych prawd. Między innymi dlatego powinniśmy czytać dzieciom książki religijne, które są przeznaczone specjalnie dla nich” – przekonuje ks. dr Janusz Stańczuk, autor książek, redaktor naczelny miesięcznika „Tak Rodzinie”.

 

Stańmy się przyjaciółmi przyjaciół Boga

 

„Kiedy byłem małym dzieckiem i dopiero uczyłem się czytać, jedną z pierwszych książek, która trafiła mi w ręce, była Biblia dla dzieci – rozpoczął ks. dr Janusz Stańczuk. – To było stare wydanie, chyba jeszcze przedwojenne. Niestety w czasie wojny ktoś je zniszczył i zostało z tej Biblii tylko kilka kartek. Historia o cudownym ocaleniu Mojżesza, którą sobie wtedy czytałem kilka czy kilkanaście razy, w pewnym momencie się urwała. Wspominam to dzisiaj jako jedno z najbardziej smutnych wydarzeń mojego dzieciństwa, bo bardzo chciałem wiedzieć, co z Mojżeszem dalej się stało. A nikt nie potrafił mi powiedzieć, dlatego że w smutnych czasach PRL-u nie sposób było kupić Biblii dla dzieci. Czytanie książek z dziećmi ma same zalety, praktycznie nie ma wad. Najnowsze badania pokazały, że osoby, które czytają książki, potrafią o 60 proc. zredukować poziom stresu w swoim organizmie. Dotyczy to również dzieci. Inne badania pokazują, że godzinę przed snem dzieci nie powinny mieć żadnego ekranu, żadnego dźwięku, być tylko przy książce, ewentualnie przy grze planszowej, no i oczywiście modlitwie. Książki religijne mają tę zaletę w porównaniu z innymi książkami, że uczą nas samych dobrych rzeczy i przybliżają nas do Boga. Dzięki temu dziecko coraz mocniej czuje się kochane, coraz mocniej czuje się związane z Bogiem. Pokazujemy mu ten świat, który jest dla nas obiecany i przygotowany w przyszłości. Inna rzecz, że wielu z nas, również nauczycieli, również księży, również rodziców tak naprawdę nie potrafi do końca dobrze rozmawiać z dziećmi o sprawach Pana Boga. Nie potrafi rozkochać dziecka w Panu Bogu. Dlatego książki w każdej dziedzinie życia, ale szczególnie w tej dziedzinie religijnej, są naprawdę niezwykle pomocne. Święta Teresa Wielka powiedziała kiedyś, że ci, którzy chcą się stać przyjaciółmi Boga, najpierw muszą stać się przyjaciółmi przyjaciół Boga. A więc najpierw musimy poznać i zaprzyjaźnić się z tymi, którzy żyli przed nami, którzy zakochali się w Bogu: z postaciami świętych, błogosławionych, aniołów. Przecież każdy z nas codziennie jest otoczony przez wielu aniołów: naszego anioła stróża, aniołów stróżów ludzi, z którymi się spotykamy. Czy ich widzimy, czy o nich pamiętamy”.

 

Literatura, która jest nieśmiertelna

 

„Czytając książki religijne, przypominamy sobie, że żyjemy w pięknym świecie, w którym ciągle jesteśmy tak, jak się to dzisiaj mówi, zaopiekowani przez Pana Boga, właśnie poprzez aniołów, poprzez ludzi świętych, którzy nieustannie nam pomagają. Jeszcze inna zaleta czytania książek religijnych to nieustanne przypominanie sobie, gdzie jest prawda, gdzie jest kłamstwo, co jest dobre, co jest złe. Wiele osób na tym świecie próbuje nam sprzedać fałszywe definicje dobra, prawdy i piękna. Nie wiem, czy robią to świadomie, czy robią to celowo, czy też może są rzeczywiście przekonani. Ale książki religijne, będące powtórzeniem czy swego rodzaju interpretacją Ewangelii dostosowaną do codziennego życia, pokazują nam, gdzie skierować nasze kroki, aby to życie było dla nas rzeczywiście satysfakcjonujące i piękne. Religijna literatura dla dzieci jest literaturą nieśmiertelną, jest literaturą wieczną. Każde pokolenie ma swoje powieści i opowiadania. Kiedy ja byłem małym chłopcem, wszyscy namiętnie czytali na przykład Winnetou czy inne książki Karola Maya i Juliusza Verne’a. Wydawało nam się, że opisują piękny, wspaniały świat, w którym my wszyscy dorastający chłopcy chcieliśmy się znaleźć. Dzisiaj bardzo rzadko już młodzież sięga po te książki. Przyszli inni bohaterowie jak Harry Potter. Oni też przeminą. Za dziesięć, dwadzieścia lat nikt nie będzie o nich pamiętał. Natomiast te książki, które mają w sobie pierwiastek duchowy, tak bym to powiedział, również Andersena czy wielu innych, są książkami nieśmiertelnymi. Literatura dla dzieci, która jest dobrym odzwierciedleniem wartości biblijnych, zawsze przetrwa i zawsze będzie aktualna”.

 

Zobacz więcej: