SalveNET

Home / Przeczytaj  / Gazeta Wyborcza odchodzi na śmietnik historii?

Gazeta Wyborcza odchodzi na śmietnik historii?

Marcin Bąk razem ze swoim gościem, publicystą Karolem Gacem, podejmują najważniejsze tematy kończącego się tygodnia: odwołanie rządu w Szwecji, podświetlenie stadionu Allianz Arena kolorami tęczy oraz konflikt w spółce Agora.

Odwołanie rządu w Szwecji

 

W Szwecji kładziony jest duży nacisk na to, aby rozmawiać, aby wypracowywać konsensus. To nie jest tak, jak w Polsce, że stabilna większość przeprowadza cokolwiek chce. Upadek rządu w Szwecji jest właśnie skutkiem tego, że nie można było wypracować wspólnego porozumienia. Jest to bezprecedensowe wydarzenie, bo nigdy żaden rząd w Szwecji nie upadł. Warto poznać kontekst tej sytuacji. W tym kraju toczy się dyskusja o uwolnieniu czynszów w nowo budowanych blokach. Opozycja uważa, że jest to krok w kierunku rozmontowania państwa socjalnego, typowego dla Skandynawii.

 

Karol Gac jest zdania, że jest to pokłosie fali emigrantów, którzy dotarli do Europy na zaproszenie kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Do Szwecji przybyło bardzo wielu z nich, co spowodowało rozmaite problemy. Nielegalni emigranci często nie chcieli się asymilować, pracować, natomiast nieraz zwiększali statystyki przestępczości. Mimo to zwolennicy nieograniczonej migracji nie zwracali na to żadnej uwagi. I tak w Szwecji powstały strefy no-go, gdzie policja nie ma wstępu, rozwinęły się gangi i miejsca, gdzie rządzi prawo szariatu.

 

Podświetlenie stadionu Allianz Arena

 

W Monachium władze miasta chciały podświetlić stadion Allianz Arena w tęczowych barwach w czasie meczu EURO 2020 Niemcy-Węgry. Miał być to sprzeciw Niemców wobec nowego ustawodawstwa Węgier, które nie zgadza się na to, aby pewne treści dotyczące LGBT docierały do młodych ludzi. UEFA nie zgodziła się jednak na to posunięcie. Karol Gac uważa, że to kolejny przejaw ekspansji ideologów spod znaku LGBT. Mistrzostwa Europy nie powinny być okazją do manifestowania jakichkolwiek poglądów politycznych. UEFA, choć wydała zakaz w tej sprawie, to później wydała oświadczenie, w którym podkreślała, jak bardzo ważna jest tolerancja i jak ona też wspiera środowiska LGBT.

 

W trakcie samego meczu bramkarz Niemec Manuel Neuer wystąpił z tęczową opaską. Dochodzenie w tej sprawie umorzono. Podjęto też szereg innych działań, jak np. pewien kibic przed meczem wbiegł na murawę z tęczową flagą. Rafał Ziemkiewicz podkreśla, że 400 najbogatszych korporacji na świecie wspiera LGBT strumieniem pieniędzy, co stawia pod znakiem zapytania określenie „uciskana mniejszość”. Także największe organizacje międzynarodowe, jak WHO czy UNESCO wspiera ten ruch. Podobnie jest z rządami największych państw.

 

Konflikt w spółce Agora

 

W spółce Agora pojawił się pomysł, aby połączyć redakcje „Gazety Wyborczej” i Gazety.pl, chociaż były to do tej pory dwa różne zespoły. W związku z tym wybuchły potężne protesty dziennikarzy. W środę czytelnicy „Gazety Wyborczej” łączyli się z dziennikarzami online, żeby razem z nimi wyrazić sprzeciw wobec pomysłu władz spółki. Marcin Bąk uważa, że to przełomowe wydarzenie, bo medium, które w latach 90. odgrywało tak wielką rolę, odchodzi właśnie według niego na śmietnik historii. Karol Gac zgadza się z tą diagnozą i uważa, że „Gazeta Wyborcza” utraciła pierwotne ideały, które jej przyświecały. Dodaje, że medium to miało nie tylko wielkie oddziaływanie na społeczeństwo, wyznaczało pewne tematy, które były „na topie”, ale też wspierało określone siły polityczne i tzw. salon.

 

Z czasem „Gazeta Wyborcza” straciła na znaczeniu wraz z rozwojem mediów internetowych. Dla Karola Gaca obecny konflikt jest kuriozalny. Powodem sprzeciwu dziennikarzy gazety jest bowiem sprzeciw wobec tego, że mają być podporządkowani władzom portalu gazeta.pl, czyli drugiej odnodze koncernu Agory. To nie podoba się Adamowi Michnikowi i innym bardziej niż sam pomysł połączenia mediów.

 

Zobacz więcej: