SalveNET

Home / Przeczytaj  / Drugie życie śmieci

Drugie życie śmieci

Katarzyna Rędzio

 

W dzisiejszych czasach popularne stało się propagowanie dbania o środowisko, w tym segregacja śmieci, redukcja plastiku i ostatnio bardzo nagłaśniany styl zero waste.

 

O tym, że nie są to tylko niczemu niesłużące slogany, a rzeczywista potrzeba, przekonuje się coraz więcej osób. Zatrważająca ilość odpadów to problem dzisiejszego świata, przyzwyczajonego do konsumpcjonizmu i wygodnego stylu życia. Niemałe znaczenie w tym mają wielkie fabryki, które produkują w tonach plastikowe jednorazowe opakowania.

 

Ważne jest, aby uzmysłowić sobie, że to nie tylko wymysł. Segregacja śmieci jest w gruncie rzeczy dla nas, bo to przecież my zamieszkujemy Ziemię i to nam powinno zależeć na tym, aby była zadbana. Zalegające tony śmieci zanieczyszczają środowisko, a to stwarza realne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

 

Pamiętać należy, iż to ludzie zanieczyszczają środowisko, ale to również sami ludzie mogą to środowisko oczyścić.
Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele śmieci może otrzymać nowe życie. Prawidłowe sortowanie śmieci ułatwia ich recykling, co powoduje, iż produkty wykorzystywane są ponownie, a środowisko staje się mniej zanieczyszczone. Dbając o poprawną segregację śmieci, przyczyniamy się do poprawy jakości gleby, wód i powietrza. Tworzywa sztuczne, które nie zostaną poddane recyklingowi, potrafią rozkładać się przez bardzo długi czas, a część z nich, niestety, uwalnia toksyczne substancje wprost do środowiska. Poprawia to również jakość naszej planety poprzez ograniczenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych.

 

Nie bez przyczyny mówi się także o tak dużej potrzebie ograniczenia plastiku w kontekście dbania o środowisko. Plastik składowany na wielkich wysypiskach śmieci je zanieczyszcza. Ogromna ilość tworzyw sztucznych na naszej planecie nie trafia do recyklingu, lecz na wysypiska śmieci i do naszego środowiska naturalnego, w tym do wód. Stwarza to realne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Jak mówił już Cyceron: Ziemia nigdy nie oddaje bez procentu tego, co otrzymała.

 

Mając odpowiednią wiedzę na temat istotnej roli segregacji odpadów, ułatwiającej i umożliwiającej recykling, czyli dawanie drugiego życia śmieciom, jak również konieczności ograniczenia tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają gleby, wody i powietrze, zagrażając zdrowiu ludzi i zwierząt, warto przyjrzeć się popularnemu ostatnio stylowi zero waste.

 

Według Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste pojęcie w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.

 

Trendowi temu ulegają zazwyczaj osoby zainteresowane sprawami ekologicznymi i ogólnym życiowym minimalizmem. Stowarzyszenie wychodzi naprzeciw nim i wskazuje wprost kilka zasad, których powinni przestrzegać. Jest to m.in. odmawianie (plastikowych reklamówek, toreb itp.), ponowne używanie (korzystanie z produktów, które można wykorzystać ponownie), ograniczanie (posiadanie wyłącznie niezbędnych przedmiotów w życiu codziennym), kompostowanie (kompostowanie odpadków organicznych, tworząc z nich naturalny nawóz), segregowanie i przetwarzanie (segregacja śmieci umożliwiająca recykling i przerabianie niepotrzebnych rzeczy, znajdując dla nich inne przeznaczenie).

 

Przedstawione zasady nie tylko przyczyniają się do dbania o środowisko, redukując maksymalnie ilość wytwarzanych przez nas śmieci, ale także wpływają pozytywnie na rodzinną ekonomię. W skrócie, jest to sposób na dbanie o środowisko, domowy budżet, samego siebie, a także przyszłe pokolenia, które korzystać będą z zasobów naszej planety.

 

Każdy z nas może poprzez stosowanie się do przedstawionych wyżej zasad przyczynić się do poprawy jakości naszej gleby, powietrza i wód, a co za tym idzie do klimatu, na który tak często dziś narzekamy. Warunki ekologiczne i klimatyczne wpływają na stan naszego zdrowia, dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie, że nasze działania realnie wpływają na naszą planetę. Oczywiście jedna osoba segregująca odpady i ograniczająca plastik nie poprawi stanu ekologicznego całej planety, ale gdy każdy z nas przejmie się tą sprawą, jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na wyniki badań dotyczące kondycji naszej planety.

 

Małe działania potrafią przynieść wielkie rezultaty!