SalveNET

Home / Przeczytaj  / Alergie i dieta eliminacyjna

Alergie i dieta eliminacyjna

alergie

Św. Hildegarda patrzy na przyczynę chorób i przychodzi z pomocą poprzez zioła, diety i zmianę stylu życia. Jolanta Zajdel, Prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół św. Hildegardy, rozmawiała z dr Ireną Dawidiuk na temat alergii pokarmowej i jej skutków oraz o jednym ze sposobów łagodzenia reakcji alergicznych, którym jest dieta eliminacyjna.

 

Objawy alergii

 

Dr Irena Dawidiuk na samym początku zauważyła, że trafiają do niej osoby ze zdiagnozowaną alergią i takie, którym sama zaleca badania IgE pod kątem sprawdzenia, czy nie są alergikami. Według Pani Doktor tylko 10% pacjentów z objawami alergii ma zdiagnozowaną alergię. Reszta ma klasyczne objawy alergii, ale testy niczego nie wykazują.

 

Cierpią więc z powodu napadów astmy, wysypki, pokrzywki, łzawienie oczu ze światłowstrętem, napady świądu, objawy neurologiczne, duże zaburzenia zachowania. Objawy mogą być szybkie lub opóźnione. Do reakcji alergicznych należy też senność czy zmiany nastroju. Bywa tak, że ktoś nagle staje się bardzo przyjemny i rwie się do tańca, chociaż normalnie tego nie lubi. Bywa też tak, że ktoś staje się agresywny i wulgarny.

 

Częstą nietolerancją jest nietolerancja na salicylany. Spotykamy się z nią także podczas leczenia, bo zawierają je środki przeciwbólowe. Zdarza się, że kiedy lekarze leczą zmiany stawowe czy kolki nerkowe, to pomagają na krótszą metę, „podleczają”, ale nie mogą wyleczyć. Wynika to z tego nieraz, że leczą salicylanami, na które pacjent jest uczulony. Ważne jest dlatego diagnozowanie przyczyn problemów i także sprawdzanie skłonności alergicznych, by eliminować źródło choroby i przy okazji nie szkodzić.

 

Diety eliminacyjne

 

Najczęstszą dietą eliminacyjną jest dieta bezmleczna. Trzeba pamiętać, że wiele produktów jest na bazie mleka, także kosmetyków. Inną popularną dietą tego typu jest dieta bezglutenowa. Wynika to z tego, że niesprawne enzymy metaboliczne sprawiają, że nie do końca trawione jest mleko i gluten. Kiedy tak się dzieje, pojawiają się bolesne zaparcia i rozszerzone źrenice. Dzieci, które mają tego typu problemy, mogą stać się agresywne lub stracić kontakt z otoczeniem.

 

Trzeba mieć na uwadze, że niestrawione białka długo zalegają w naszym ciele. Białka mleczne ok. 4 miesięcy, a glutenowe nawet rok lub dwa. To oznacza, że dieta nie przyniesie tak szybkich rezultatów, jak byśmy oczekiwali. Alergia na gluten i mleko daje dużo śluzu, który potrafi przylgnąć do nosa, do tylnej ściany gardła, do migdałków i przyciągać alergeny.

 

Terapia alergii i kataru siennego

 

Zgodnie ze wskazaniami św. Hildegardy, sposobami na alergię i katar sienny są Babka płesznik, Kmin rzymski i nalewka z piołunu. Babka płesznik to gatunek rocznej rośliny z rodziny babkowatych Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, rośnie w północnej Afryce i zachodniej Azji, gdzie jest rozprzestrzeniona szerzej w uprawie. W Polsce nie rośnie dziko – bywa zawlekana, dawniej była uprawiana.

 

Z kolei o Kminie rzymskim św. Hildegarda z Bingen pisała: „Spożywanie kminku jest dobre i pożyteczne niezależnie od sposobu jego podania”. Kmin rzymski to aromatyczny dodatek do potraw, a także pieczywa. Usprawnia trawienie działając rozkurczowo podobnie jak koper włoski, anyż i kolendra.

 

Św. Hildegarda następująco opisuje przygotowanie nalewki piołunowej: „Gdy piołun jest świeży, rozetrzyj go i wyciśnij sok przez ściereczkę. Później lekko zagotuj wino z miodem, wlej do niego sok, tak aby rzeczony sok w stosunku do wina i miodu przebił się pod względem smaku. Otrzymany napój pij zimny od maja do października co trzy dni na czczo”.

 

 

 

 

Więcej o św. Hildegardzie: https://hildegarda.edu.pl

 

Zobacz więcej: