Dieta, złe samopoczucie a podstawowe badania
Dieta nie tylko decyduje o tym, czy chorujemy i ewentualnie na co, jeśli dieta jest zła, ale także, jakie jest nasze samopoczucie. Odpowiednie odżywianie się ma olbrzymi wpływ na jakość naszego życia. Jolanta Zajdel rozmawia z dr Ireną Dawidiuk na temat podstawowych badań, które pomogą nam ustalić, co nam dolega.
Podstawowe badania źródłem informacji
Dr Irena Dawidiuk zwraca uwagę, że podwyższone OB może dać nam informację na temat występowania anemii, stanu zapalnego czy nowotworu. Drugim badaniem jest CRP, które także pozwala ustalić, czy jest stan zapalny, zwłaszcza niewiadomego pochodzenia. USG również jest wspaniałym narzędziem diagnostycznym, które pozwala łatwo i szybko ustalić wiele problemów zdrowotnych. Warto badać też poziom witamin. Woskowa bladość, spotykana najczęściej u ludzi po 50. roku życia, może być objawem niedoboru witaminy B12. Osoby takie przedwcześnie siwieją i mają odbarwienia na skórze. Na tym tle może następować niedoczynność tarczycy czy zmiany w jelicie.
Co należy sprawdzać?
Część osób nie jest w stanie przyswoić żelaza. Lekarze badają to z użyciem krzywej przyswojenia żelaza. Przy podaniu żelaza widać zresztą po wynikach, czy się wchłania czy nie. Innym problemem jest niedobór IGA, czyli białka produkowanego przez śluzówkę jelita cienkiego w towarzystwie dobrych bakterii. Często infekcje górnych dróg oddechowych i dróg moczowych są związane właśnie z brakiem IGA. Nieraz jest to zjawisko nieodwracalne, wówczas stosuje się techniki terapeutyczne i wspiera się pacjenta. Jeśli ktoś ma niskie leukocyty, to znaczy, że jego ciało niedożywione. Jest to także pewne kryterium, czy się leczy daną osobę onkologicznie, czy też nie, bo muszą być zachowane pewne normy.
Zmiany wątrobowe i poziom bilirubiny
Zmiany wątrobowe i poziom bilirubiny także są ważnymi wskaźnikami zdrowotnymi. Kiedy ktoś ma żółtą skórę, może być to wynik niedoboru żelaza, witaminy B12 lub zaburzenia bilirubiny. Jeżeli u dziecka, zaraz po porodzie, mamy bardzo wysokie poziomy bilirubiny, to istnieje ryzyko naruszenia mózgowia. Znaną metodą jest przerwanie karmienia, bo może być jakaś niezgodność między matką a dzieckiem. Stosuje się wówczas także naświetlania, wlewy glukozy i leki żeby zmniejszyć żółtaczkę i poprawić kondycję. Bardzo często jest wówczas też podwyższony poziom enzymów wątrobowych, który świadczy, że są zaburzone czynności tego organu.
Badanie stolca
Stolec jest bogatym źródłem informacji o naszym zdrowiu. Warto zbadać go pod kątem występowania ewentualnych pasożytów. Najlepiej zrobić to w okolicy pełni, trzy dni przed lub trzy dni po. W kalendarzu sprawdzimy dokładnie, kiedy wypada. Dr Irena Dawidiuk zwraca uwagę, że w sposób szczególny niebezpieczne są lamblie. Białka obecne w stolcu mogą wskazywać na ich obecność. Pani Doktor uważa, że wielką stratą jest to, że nie stosuje się już sondy, dzięki której pobierano żółć i badano ją jeszcze ciepłą pod mikroskopem. Z drugiej strony zamiast tego mamy biopsję, w której np. pobiera się fragment dwunastnicy i to także wiele informacji nam daje. Dzięki temu możemy odkrywać np. helicobactera, który odpowiada za chorobę wrzodową.
Stres
Trzeba pamiętać, że zapadanie na choroby jest związane z działaniem stresu, który może być psychiczny, ale może być też fizyczny. Osoby pracujące w chłodni czy przy piecu są bardziej narażone na zachorowania. W chłodni panują dobre warunki dla bakterii, a z kolei praca przy piecu, a potem wychodzenie na zewnątrz, gdzie panuje znacznie mniejsza temperatura, jest szkodliwym szokiem dla organizmu.
Zobacz więcej: