SalveNET

Home / Przeczytaj  / Work-life balance sposobem na efektywne życie

Work-life balance sposobem na efektywne życie

Katarzyna Rędzio

 

Odpocznij. Znajdź zajęcie, które będzie dla Ciebie ważne. Uświadom sobie, że życie to nie tylko praca, a praca nie powinna być przykrym obowiązkiem.

 

Wielu młodych dąży do stabilności finansowej stosując zasadę ,,im więcej będę pracować, tym lepiej”. Jednak po pewnym czasie zauważają, że szybka kariera zawodowa pogarsza relacje z najbliższymi, a oni, mając już wymarzony dom i samochód, wcale nie są szczęśliwi, tak jak się spodziewali. Okres ferii zimowych to doskonały moment na wprowadzenie zasady work-life balance, która pozwoli Ci poczuć się lepiej!

 

Pracujesz. Praca jest dla ciebie źródłem utrzymania siebie i najbliższych. Chcąc zapewnić godne warunki życia najbliższym, pracujesz coraz więcej, bo co jakiś czas pojawiają się nowe potrzeby. Dziś wszechogarniający konsumpcjonizm powoduje często presję, chęć posiadania, co często wymusza określone działania, do zrealizowania których potrzebne są środki finansowe. Inni z natury sami nazywają siebie pracoholikami, spędzają całe dnie w pracy, bo już do tego przywykli. Ścieżki kariery zawodowej przebiegają często różnie, warto jednak zdać sobie sprawę, iż życie rodzinne i czas poświęcony sobie jest równie ważny.

 

Praca stacjonarna, pęd, przyjście do domu. Teoretycznie jesteśmy już po pracy, ale zawsze coś związanego z nią jest z tyłu głowy. Trzeba sprawdzić e-maila, bo może ktoś ważny napisał, a jak już napisał, to muszę odpowiedzieć. Szef, który dzwoni po godzinach, bo jak się okazało jest jeszcze coś do zrobienia. Teoretycznie jesteśmy już w domu, w praktyce cały czas pracujemy, jesteśmy dyspozycyjni, gotowi siedzieć w domu przed komputerem lub wsiąść w samochód i wrócić na chwilę do pracy.

 

Dostajemy wypłatę będącą rekompensatą za poświęcony czas, która nas cieszy, bo można kupić coś sobie, bliskim, spłacić kredyt. Często też dostajemy wypłatę, która wystarcza nam wyłącznie na pokrycie bieżących zobowiązań. A przecież cały czas byliśmy w pracy. Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż zaniedbujemy bliskich. Z partnerem spotykamy się wyłącznie wieczorem, wyjścia gdzieś razem są wyłącznie okazjonalne, rodziców i dziadków odwiedzamy przy głównych świętach, nie mówiąc już o tym, że od dłuższego czasu nie mieliśmy czasu spotkać się z przyjacielem, a tyle przecież mówimy o wielkiej potrzebie dbania o relacje… Brak czasu dla siebie powoduje frustrację. Nasze zdrowie psychiczne zaczyna ulegać pogorszeniu.  I nie mówmy, że jest inaczej – wymarzona praca nie daje już tyle satysfakcji, co na początku.

 

Jeśli chociaż część z wymienionych powyżej zachowań odnosi się do Ciebie, ferie zimowe są doskonałym momentem na wprowadzenie zasady work-life balance, która staje się coraz popularniejsza. Mimo iż powstała wiele lat temu, na nowo zyskuje zwolenników i propagatorów. I gwarantujemy – nie bez powodu!

 

Spróbuj uzmysłowić sobie, iż odpoczynek, czas poświęcony rodzinie, rozwijaniu siebie da Ci większą satysfakcję z pracy, zwiększy Twoją efektywność, poprawi samopoczucie i zdrowie psychiczne.

 

Nie przekładaj urlopu, nie odkładaj go na bliżej nieokreśloną datę. Zadbaj o siebie i najbliższych. Ferie to czas odpoczynku dzieci od szkoły, niech to będzie również czas na odpoczynek od pracy. Jeżeli posiadasz fundusze, możesz pozwolić sobie na wyjazd w góry, na narty itp. Jeżeli nie, wyjedź do rodziny albo zorganizuj efektywne sposoby spędzania czasu w domu. Z pewnością docenią to Twoje dzieci. Może niech będzie to czas na odwiedzenie najbliższych, dla których nie mieliście ostatnio czasu, powspominanie. Oderwanie głowy od spraw firmowych pozwoli Ci na bliższe przyjrzenie się najbliższym, a może także na dostrzeżenie rzeczy, których przez pęd pracy nie widzieliście.

 

Work-life balance to sposób funkcjonowania, który pozwoli Ci na większą efektywność w życiu zawodowym i osobistym.  Coraz więcej słyszy się o firmach, które skracają czas pracy stacjonarnej, zwiększając przy tym efektywność pracowników, jak również o spotkaniach towarzyskich pracowników i możliwości pracy zdalnej. Jeżeli nie masz takiej możliwości w swojej pracy, staraj się wypracować schemat funkcjonowania pozwalający na odpoczynek, czas dla siebie, pasję i najbliższych, a poprawi Ci to efektywność w pracy i umożliwi poprawę samopoczucia.