SalveNET

Home / Przeczytaj  / Słowo bpa Jacka Grzybowskiego do katechetów

Słowo bpa Jacka Grzybowskiego do katechetów

„Sądzę, że ta nauka etyki, czyli jak człowiek powinien realizować dobro w swoim życiu, jest potrzebna wszystkim nam: bez względu na wyznanie, światopogląd, pochodzenie. Widzimy bardzo poważne deficyty etyczne w zachowaniu nas samych, uczniów, rodziców, w różnych sytuacjach życiowy. Uważam więc, że jeśli w szkole udałoby się stworzyć dobry zespół nauczycieli etyki to wpłynęłoby to także lepiej na doświadczenie społeczne”. Podczas odprawy katechetycznej bp Jacek Grzybowski poinformował o rozpoczęciu oraz możliwości rekrutacji na UKSW na podyplomowe studia z etyki dla nauczycieli. Wraz z nadchodzącymi zmianami w systemie szkolnych placówek państwowych o rozdzieleniu ścieżki nauczania na religię lub etykę, UKSW umożliwia nauczycielom rozszerzenie swoich kompetencji w zakresie etyki i podniesienie własnych kwalifikacji.

 

Zapotrzebowanie na etyków

 

„Jak Państwo wiecie, w ministerstwie trwają takie zabiegi, aby nauka etyki była obowiązkowa – rozpoczął bp Jacek Grzybowski. – A zatem będzie zapotrzebowanie na nauczycieli etyki. Oczywiście, część tych etyków jest. Są to najczęściej osoby, które skończyły wydział filozofii na poziomie licencjatu bądź magisterium. Natomiast otwiera się szansa na dokształcenie się w tej dziedzinie. I chcę wam zapowiedzieć, że UKSW rozpoczyna w tym roku rekrutację na podyplomowe studia z etyki dla nauczycieli, aby ktoś mógł podwyższyć z tego kompetencje. Wiemy, że z tego szkicu ustawy wynika, że religia i etyka są obowiązkowe i uczeń musi wybrać jedną formę zajęć, a nauczyciel nie może uczyć zarówno religii i etyki. Dotyczy to jednak jednej szkoły. Może uczyć w jednej szkole religii, a w drugiej etyki. Możliwe, że za kilka, kilkanaście lat tylko etyka będzie w szkole”.

 

Pożyteczna gra i kilka wartościowych książek

 

„Chciałbym Państwa zainteresować grą Non possumus – grą o prymasie Stefanie Wyszyńskim. Warto się z nią zapoznać i pomyśleć o prezentach dla dzieci, czy to w różnych konkursach, czy na koniec roku. Gra jest przygotowana przez zespół głęboko wierzących ludzi, dobrze zrobiona, dla całej rodziny, więc można o tym pomyśleć. Chciałbym też zwrócić na książkę o Matce Czackiej dla dzieci: „O hrabiance Matce Czackiej”. Jest to książeczka skierowana do małych dzieci. Warto też zwrócić uwagę na „Notatki” Matki Czackiej, a także dwie książki Prymasa Wyszyńskiego. Jedna skierowana jest do kobiet „O godności kobiety”. Są to wszystkie wypowiedzi Prymasa dotyczące dziewcząt, kobiet, matek i ich roli i znaczeniu w Kościele. Druga natomiast „Wiara i odpowiedzialność”, o mężczyznach. Jest to wybór z tekstów Prymasa, kazań, listów. Ukazała się też pozycja „Wyszyński. 40 spojrzeń”. Jest to bardzo ciekawa książka ukazująca Prymasa z różnych perspektyw”.

 

Studium etyki

 

„Jeszcze raz zwróciłbym uwagę na studium etyki. Wiem, że oni to dopiero organizują, to się dopiero zaczyna, ale może warto pomyśleć i pójść, w tym roku bądź następnym. To też jest przestrzeń naszej pracy. Jeśli będą osoby wierzące, jeśli będą osoby znające zarówno zagadnienia z zakresu naszej wiary, jak i etyki ogólnoludzkiej, to takie osoby wywodzące się z naszych środowisk będą ubogacaniem dla szkół podstawowych czy ponadpodstawowych. Sądzę, że ta nauka etyki, czyli jak człowiek powinien realizować dobro w swoim życiu, jest potrzebna wszystkim nam: bez względu na wyznanie, światopogląd, pochodzenie. Widzimy bardzo poważne deficyty etyczne w zachowaniu nas samych, uczniów, rodziców, w różnych sytuacjach życiowy. Uważam więc, że jeśli w szkole udałoby się stworzyć dobry zespół nauczycieli etyki to wpłynęłoby to także lepiej na doświadczenie społeczne”.

 

Zobacz więcej: