SalveNET

Home / Przeczytaj  / Jak powinna wyglądać modlitwa o dobrą modlitwę?

Jak powinna wyglądać modlitwa o dobrą modlitwę?

Modlitwa

Modlitwa to podstawowa czynność chrześcijanina. Wymaga jednak wprawy, a i tak sprawia wiele problemów. W czasie Wielkiego Postu zastanawiamy się w sposób szczególny nad tym, jak właściwie się modlić. Obok jałmużny i postu modlitwa jest bowiem czynnością w sposób szczególny zalecaną przez Zbawiciela w tym okresie pokuty i nawrócenia. Jan Sędek i br. Szymon OFMCap zastanawiają się wspólnie, jak modlić się o dobrą modlitwę.

Modlitwa a post i jałmużna

 

Nie należy traktować modlitwy jako czegoś, co występuje gdzieś tam obok, niezależnie od postu i jałmużny. Codzienne doświadczenie pokazuje, że kiedy jesteśmy najedzeni, zwłaszcza kiedy za dużo zjemy, chce się nam spać i nie mamy ochoty się modlić. Nie ma już przestrzeni dla modlitwy, albo bardzo niewiele, więc post okazuje się być przygotowaniem człowieka do modlitwy. Tak przynajmniej zauważył br. Szymon, a Jan Sędek żartem dodał, że kiedy modlimy się długo przed jedzeniem, jedzenie nam stygnie i nie mamy ochoty jeść, co z kolei mogłoby sugerować, że modlitwa skłania do postu.

 

Modlitwa w Wielkim Poście

 

Jan Sędek zapytał już jednak poważniej br. Szymona o to, czy w Wielkim Poście należy myśleć w kategoriach mniej-więcej. Czy Pan Jezus liczy na to, że będziemy modlić się więcej, wskrzeszać jakieś dawno porzucone zwyczaje modlitewne, albo szukać czegoś zupełnie nowego w tym obszarze. Br. Szymon odpowiedział, że nie wie, bo to samemu trzeba rozeznać na modlitwie i pytać o to Ducha Świętego.

Modlitwa o dobrą modlitwę

 

To jest też dobra modlitwa, aby modlić się o to, abyśmy właściwie się modlili, by była to życiodajna modlitwa, która daje życie wieczne, abyśmy pytali na niej, czy się spotykamy z Bogiem w jej trakcie i czy to modlitwa, która prowadzi nas do przemiany serca. Nie tyle mamy więc się modlić o przemianę modlitwy, ale żeby była ona życiodajna i prawdziwa, by na niej prowadził nas Duch Święty.

Modlitwa – czy ilość ma znaczenie?

 

Jan Sędek zapytał br. Szymona czy ilość modlitw w Wielkim Poście ma znaczenie. Zauważył bowiem, że jeśli chodzi o post, wyróżniamy post ilościowy i jakościowy. Br. Szymon odpowiedział, że wiele zależy od człowieka. Warto jednak w tym czasie poszerzyć swoją modlitwę np. o gorzkie żale czy drogi krzyżowe, które są odprawiane w tym czasie w kościołach.

 

Zobacz więcej: